Unga röster brinner för Herräng
Allt fler unga blir politiskt aktiva. Sara Hansson, 29 år, från Herräng och Leif Karlsson, 23 år, från Gräsö utanför Hallstavik, är två unga som har mod och vilja att vara med och påverka i lokalpolitiken.
Relaterat
– Politik är att göra någonting bättre för andra, säger Sara Hansson, medlem i Herrängs S-förening.
Hon står på nionde plats på Socialdemokraternas lista till kommunfullmäktige och flyttade från Stockholm till Herräng flyttade för över ett år sedan.
– Jag har länge drömt om att få arbeta politiskt, säger Sara Hansson.
På S-mötet i mars i Norrtälje blev hon invald i partiet. I Stockholm hade hon olika jobb, från programmerare till telefonförsäljare. Nu är hon arbetslös, men beredd ta i princip vilket jobb som helst. Sara Hansson kan Herräng på sina fem fingrar och har bestämda uppfattningar om vad som ska värnas och vad som behövs utvecklas. Herräng är en ort som avstannat i utvecklingen, menar hon. Sin årliga glansperiod har orten under de fem veckor som danslägret pågår under sommaren.
– Det är dags att kraftsamla och få i gång en diskussion om Herrängs framtid. Vi behöver ett nätverksarbete likt det i Hallstavik, där flera parter samarbetar.
– Politikerna får inte glömma Herräng mellan danslägren. Vi måste kämpa för att få ha skola och förskola kvar. Vi måste få nya tomter för radhusområden, så unga människor kan flytta hit, och det behövs flera arbetstillfällen, slår hon fast.
Leif Karlsson står som tolfte man på centerpartiets lista till fullmäktige. Han betonar att han är nybörjare i politiken och att han blev ombedd att ställa upp.
– Jag röstade på Centern i förra valet så det passade mig bra. Det är bättre att vara aktiv än att sitta hemma och gnälla över det som händer. Nu kan jag vara med och påverka, säger han.
Han vill strida för att det byggs ett spår för tåg eller pendeltåg mellan Norrtälje och Stockholm. Bättre kommunikationer från Hallstavik mot Norrtälje, Uppsala och Östhammar.
– När bruket skär ner ännu mer, finns risk att Hallstavik blir en pendlingsort, precis som Rimbo. Då måste vi har bra kommunikationer så att folk kan pendla och jobba på andra orter. Annars riskerar samhället att utarmas och att folk flyttar härifrån, säger han.
Själv arbetar Leif Karlsson på Sandvik Coromant i Gimo, en arbetsplats som kommer att växa framöver är han övertygad om. Hälsofrågor ligger Leif Karlsson varmt om hjärtat.
– Det behövs så lite för att hålla sig frisk, därför är det viktigt att vi har friskvårdsaktiviteter i samhället, säger han.
Flera arbetstillfällen behövs i Hallstavik och han hoppas vindkraftsparken byggs.
– Det skulle ge jobb här uppe, säger han. Hans politiska hjärtefråga är att produktion av elbilar kommer i gång på allvar.
– Miljön skulle tjäna mycket på det och vi skulle få ett billigare bränsle.
I november låg snittåldern på 57 år för politikerna i Norrtäljes kommunfullmäktige. Enligt Nils Matsson (M), ordförande i fullmäktige, syns allt fler yngre på listan till fullmäktige detta val.
– Det är en bra utveckling. Det är viktigt att kommunfullmäktige har en bra åldersfördelning. De flesta partier har också satsat på att få en föryngring i sina partier och det har gett resultat, säger han.
Läs politikernas svar på vad de vill göra med Häveröbygden i tisdagens Norrtelje Tidning.

6 m/s

























































