Skapa häftiga tårtor
Det började med att hon ville göra lite annorlunda tårtor till de egna barnens kalas. Idag är trebarnsmamman Irene Wiik ett sant proffs med figurtårtor som specialitet.
– Det är både roligt och avkopplande och faktiskt inte alls så svårt som man kanske kan tro, säger hon.
En nybadad baby insvept i ett blått litet badlakan. Ett garage komplett med ramp och flera bilar. En tryggt sovande pojke med en knubbig arm runt favoritnallen. Irene Wiik, till vardags kolonialansvarig på Konsum i Hallstavik, sparar inte på krutet när hon gör sina motivtårtor.
Med stor precision skär hon ut och tillverkar, med hjälp av sugrör, en liten kniv och små mönsterstämplar exakta miniatyrdetaljer ur den allergivänliga, marsipanliknande sockerdegen.
– Det var någon gång i början av 90-talet som Icas bokförlag kom ut med en tårtbok där det fanns en massa olika figurtårtor. Jag har alltid gillat att baka och tänkte att det kunde vara roligt att prova. Jag började med en av de enklare och det gick jättebra, sedan har jag bara fortsatt att göra flera och fler, säger hon.
Hemma hos familjen Wiik har Irenes tårtintresse förstås lett till att man gärna hittar något extra att fira. Och när de egna festtillfällena inte räcker till, kan släkt och vänner alltid höra sig för; har Irene möjlighet gör hon gärna en tårta ”på beställning”.
Bäst blir figurtårtorna med lite efterforskningar:
– Det är kul att utgå från den person som ska firas och jag brukar alltid fråga mig för om intressen och så. De flesta har ju något som de gillar extra mycket; det kan vara Hello Kitty eller Star Wars, säger Irene Wiik.
Ovanligast var kanske önskemålet från en bekant som skulle fylla jämnt.
– Hon ville bara ha ett hus på sin tårta och hade själv tänkt sig bara som ett platt hus ovanpå tårtan. Men jag gjorde ett hus i full 3D-skala med trädgård och granar och allt och gjorde staket av kristyr. Det var en riktigt rolig utmaning, säger hon.
Men det är förstås inte bara utseendet som är viktigt, smaken får inte heller glömmas bort. Irene Wiik har en viktig grundregel som hon alltid följer: fyllningen ska ha samma tjocklek som själva tårtbottnen, annars blir det torrt och trist.
– Man ska aldrig, aldrig snåla på fyllningen utan safta bottnarna ordentligt och se till att göra tårtan i god tid så att den blir riktigt saftig och god. Sedan ska man tänka på att sockerdegen är väldigt söt, så fyllningen kan gärna vara lite syrligare, säger hon.
Den lättarbetade sockerdegen, sugarpaste, köper Irene på nätet, men man kan också tillverka den själv. Den som vill kan istället använda samma mängd marsipan. Vid utkavling av det tänjbara materialet är vetemjöl bannlyst; istället är det små mängder maizenamjöl som gäller.
– Och det absolut bästa kavlingsunderlaget är en helt vanlig vaxduk, säger hon.
Men de små söta dekorationerna då, ska man äta upp dem?
– Det där är väldigt olika. Vuxna tar kanske bort och sparar dem, men barn tänker inte alls så: de äter upp alltsammans!
Bra webbsidor:
www.kakburken.se
www.tårtdekor.se
Fakta/Bakgrund
Så här gör du en tårtgrund
Tårtbotten
3 ägg
2,5 dl strösocker
3 dl vetemjöl
0,5 tsk bakpulver
1 dl varmt vatten
ev. lite vaniljsocker
1. Vispa ägg och strösocker vitt och fluffigt.
2. Tillsätt det varma vattnet under vispning.
3. Vänd försiktigt ner övriga ingredienser och rör till en jämn smet.
4. Häll upp smeten i en smörad och bröad rund form, ca 24 cm i diameter.
5. Grädda i 175 grader cirka 30 minuter. (Varmluft 150 grader) Låt svalna.
Hallonmousse
3 gelatinblad
200 g färska eller frysta hallon
1 msk citronsaft
1,5 dl florsocker
1 äggvitor
1 dl vispgrädde
1. Blötlägg gelatinbladen (i ca 0,5 dl vatten) och smält dem på svag värme.
2. Rör om lite försiktigt så att det inte klumpar sig.
3. Mixa hallonen (som inte får vara för kalla, då kan gelatinet klumpa sig).
4. Vispa ihop hallonpurén, citronsaft och florsocker och rör ned de smälta gelatinbladen under vispning.
5. Vispa grädden tjock och vispa äggvitorna hårt. Vänd ner alltsammans i hallonpurén. Låt hallonmossen kallna några timmar i en bunke i kylen.
Vit chokladmousse
3 ägg
0,5 dl socker
200 g vit choklad
2,5 dl vispgrädde
1. Vispa ägg och socker pösigt.
2. Smält chokladen (det går lika bra att använda mörk choklad om du föredrar det) och blanda försiktigt ner den i ägg-och sockerblandningen.
3. Vispa grädden, och vänd ner den. All chokladmousse går inte åt, så låt resten stelna i små formar i kylen.
Sugarpaste
(Sockerdeg)
1 msk gelatinpulver
4 msk kallt vatten
30 g kokosfett
120 ml vit baksirap
840 g siktat florsocker
ev. lite vaniljarom eller annan smakextrakt
1. Sätt en skål över en kastrull med sjudande vatten. Tillsätt vatten och gelatinpulver. Gelatinet ska lösa sig helt i vattnet. Lägg i fettet och låt det smälta.
2. Tillsätt sedan baksirapen och ev smakextrakt.
3. Häll upp florsockret i en stor skål och häll i den flytande blandningen. Blanda för hand eller med hushållsmaskin (inte handvisp, den är för klen)
4. När blandningen är någorlunda fast och inte alltför kladdig, ta upp och knåda den tills den är slät. Tillsätt lite mer florsocker om det behövs.
5. Linda in degen i plastfolie och lägg i en lufttät behållare och låt vila några timmar. Förvara i rumstemperatur, hållbarhet minst en månad.
Så här lägger du ihop tårtan:
1. Dela kakan i tre delar. Bred ett generöst lager vit chokladmousse på den första botten.
2. Lägg på nästa tårtbotten och bred ut hallonmoussen. Lägg på den avslutande tårtbottnen och bred ut 3 dl vispad grädde ovanpå.
3. Kavla ut sugarpasten/marsipanen till ett tunt täcke och lägg det ovanpå tårtan. Dekorera med valfria figurer och mönster.

5 m/s































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2011 10:29 ROSE-MARIE (Ej registrerad)
Härliga tårtor, jag kommer och beställer! Jag fyller själv snart år. Vilken rolig sak och vilket tålamod! Du kanske kan ha provsmakning i butiken?
Skrivet 18 feb 2011 06:32 Link (Ej registrerad)
Dom är inte bara häftiga, dom är otroligt goda ochså!