Vår fritidssysselsättning finns snart inte kvar
Enligt Hanna Dittrich Söderman, rovdjurshandläggare på länsstyrelsen, har vi som bor här i Roslagen en mer positiv syn på vargrevir än man har i andra delar av landet. Detta uttrycker hon i Norrtelje Tidning den 10 november 2010.
Relaterat
Det är nog ett uttryck för önsketänkande. Människor har jagat sedan urminnes tid och många har blivit uppfödda med jaktmöjligheter.
Det betyder inte att man skall skjuta slut på viltstammen för att få frysen full. V i försöker vårda viltstammen bland annat genom stödutfodring och genom begränsad avskjutning för att få en population som är livskraftig. Här i Roslagen har vi till exempel under några år kraftigt minskat avskjutningen av älg och helt slutat skjuta älgtjur.
Vad vi ser i Riala nu är en kraftig minskning av rådjursstammen och likaså av antalet älgkalvar. Vad bidrar regering, Naturvårdsverket och länsstyrelse med i viltvården? Jo, man skyller minskningen på en kall vinter och så bidrar man med vargar och lodjur som rensar markerna på vilt.
Hur mycket kostar denna ”viltvård”? Utgår man från en offentlig utredning kallad Yttrande över regeringsuppdrag om genetisk förstärkning av vargstammen i Sverige (länsstyrelsen Stockholms län), så är statens, det vill säga skattebetalarnas, kostnad för Rialareviret cirka två miljoner kronor. Per år! Däri ingår att förse vargar med sändare, DNA-analys av spillning, spårning, uppföljning, forskning med mera. Till detta kommer ersättningar för nya stängsel för tamboskap, ersättning för rivna hundar, får etcetera och inte att förglömma kostnader för viltdelegationens förankringsprocess, så kallade medborgarprocesser. Jägarna står för en del av kostnaderna genom jaktkortet och fällavgifterna. De stora välfärdsförlusterna för de människor som tvingas ha varg inpå knutarna är inte med i kalkylen.
Jakten som fritidssysselsättning blir starkt inskränkt eller försvinner helt där viltstammen inte tål att beskattas mer. Vissa jägare sitter fast i arrendeavtal med höga kostnader utan att kunna jaga. Markägare får på sikt inga intäkter av jaktarrende. Enligt uppgift har man på Färsna gård börjat indoktrinera barnen så att de skall bli mer vargvänliga.
Medborgargarden skall åka runt och övervaka reviret. Varför?
Det kanske är så att vi jägare är ett prövat släkte som inte gör så mycket väsen av oss. Men i och med varg-etableringen ser vi här i Riala att vår fritidssysselsättning snart inte finns kvar. Och när det inte finns några djur kvar här så kommer vargreviret att utökas och då kommer de som nu inte har några bekymmer att få överta våra. Frågan är i grunden vilken viltstam vi skall ha i den svenska naturen: en med rådjur, hare, räv och en föryngring av älgstammen eller varg och lodjur.
TOMMY DAHLQVIST
jaktledare, Prästskogens jaktlag, med flera

5 m/s














Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 jan 2011 09:07 jack (Ej registrerad)
Jägarexamen är det något man får som bonus i Bamse klubben?
Skrivet 20 jan 2011 10:37 rehnberg,spillan (Ej registrerad)
Dessa insändare och synpunkter på vargens vara eller inte vara i roslagen har totalt spårat ur enligt mig.Är bara här i roslagen som pressen domineras av vargsynpunkter,det borde finnas annat mer konkret att debattera såsom bostäder som vanligt folk har råd att hyra som ett exempel.
Nu skall vi tycka synd om"jägarna "som håller på att missa sin fritidssysselsättning,stackare!
Är ni medvetna om att de flesta har varken råd eller tillgång till er fritidsysselsättnig,det är bara en liten prioriterad skara som håller på med detta.
Jag har ett tips till er om ett alternativ till sysselsättnig.
Gå med i någon idiell förening och lägg ned samma energi som ni ödslar på detta med vargens vara eller inte vara i den Svenska faunan.
I dessa föreningar kan ni jobba för att vanliga människor skall ha rätt till en bostad och mat för dagen vilket borde vara allas rättighet.
Skrivet 20 jan 2011 10:53 Krister K (Ej registrerad)
Varför skulle ni sluta jaga? I Värmland så har det funnits varg sen början av 1980-talet och här är jakten lika aktiv som innan. Dock så skjuts mindre älgar men det har sin naturliga förklaring att det oftast jämförs med rekordåren under 1983-1986. Och i Värmland finns det gott om älg trots att vargen har funnits där i snart 30 år. Här har jägarna anpassat sig till att det finns rovdjur och lärt sig att leva med vargen. Ni i Roslagen har haft varg nu i två år och föryngring i ett och redan så går det klagovisor.
Det det hela handlar är. Anpassning och respekt för rovdjurens och människans jaktuttag av klövviltet. Låt vargen ta sitt så får vi ta vårt och både vargen och klövviltet mår bäst av det. Att låta den mänskliga egoismen få spela in med " Det är min älg" "och vårt fritidsintresse försvinner" visar på en väldigt snäv syn på det ekologiska samspelet med människan i toppen.
Skitjakt på dig
Skrivet 20 jan 2011 11:47 Calle f (Ej registrerad)
Ja herregud ja, jakten kommer snart att upphöra helt.
Precis såsom i Värmland där de stackars jägare inte har kunnat jaga alls de senaste 20 åren man har haft varg där.
Sysslolösa små värmländska jägare drar numera runt i stan på dagarna, dricker sprit och uppför sig allmänt otrevligt.
Nu måste socialstyrelsen göra något.
Vi måste få tillbaka GUBBDAGISET.
Skrivet 20 jan 2011 11:50 Calle f (Ej registrerad)
Jack: Jägerexamen får man på nätet eller för den mera seriösa, genom en tre dagars kurs på jägareförbundets kursgård.
Med andra ord en GEDIGEN och MYCKET SVÅR utbildning:o)
Skrivet 20 jan 2011 12:19 PeterL (Ej registrerad)
Håller helt med Krister K!!! Det får nu vara slutsnyftat från de s.k jägarna i detta land. Rumänien, för att ta ett konkret exempel, har 20 gånger (minst!) fler vargar men där lever man i symbios med varandra och kan trots detta jaga vilt.... dessutom vaktas tamboskap inte sällan av barn!!! Här i landet lagom skriks det högt och brett om att man berövas såväl maten på bordet som den egna säkerheten för att det springer ett par hundra vargar (högst!) i vårt avlånga och stora land. Skärp er för fasen och lär er respektera den natur och fauna ni alltid anser er veta mest om!
Skrivet 20 jan 2011 12:23 Mart Ljungh (Ej registrerad)
Vad menar ni med att barn INDOKTRINERAS i skolan? Uppenbarligen är det bara jägarnas irrläror och myter som är det enda sanna kring vargen som skall användas i skolan.
Det är ni jägare som skapat det kollosala problemet varg, ingen annan. Om man bara ser problem så kommer man ingen vart, det gäller i allt. Inse att vargen är här för att stanna och utgå ifrån det. Det blir betydligt enklare än att måla in sig i ett hörn och muttra numera slitna jägarmantran. Det får till följd att ingen lyssnar eller tror på er längre, ni marginaliseras, det syns redan nu med riksjägarna.
I förhållande till det stöd stockholms läns innevånare ger vargen och vargens utveckling i länet så vore det bäst för er trovärdighet att lyssna och inte bara enkelspårigt tänka på er hobby, det kommer ALDRIG att gynna er sak. Var istället modiga och rakryggade, jag personligen gillar inte nöjesjakt, men jag förhåller mig till det och har accepterat den.
Skrivet 20 jan 2011 14:01 karl (Ej registrerad)
Våra förfäder såg till att skogarna hölls rena från varg för man ville ha en levande landsbygd. Folk var tvugna att gå i drev när någon hittade vargspår. Då fanns en levande landsbygd, nu om någon vill leva som då måste djuren stängslas in och det hjälper inte alltid det heller.
Åk ut på landet och se hur fstår tomma och förfaller och dom få som vill stanna kvar kan inte utöva sin sedan barnsben "ärvda" fritids sysselsättning på grund av vargen.
Nä vi jägare skulle anmäla till EU om stulna rättigheter att utöva jakt med hund.
Ta och lämna storstan och åk ut på landet och kolla, det finns fortfarande ett och annat rå och älg att titta på. men snart är det en sälsynt art om vargen får härja.
Skrivet 20 jan 2011 14:15 Rävgryta är inte gott (Ej registrerad)
Vilket konstigt ultimatum!? Jägarna undrar vilket vilt vi vill ha i vår natur? Allt vilt så klart! Och vad menar han med "vi"? Han menar väl "jägarna"!? Men jag vet var skon klämmer! Jojomensan, jägarna vill ha rådjur, räv och älg för sig själva. Vargen och loet livnär sig nämligen i stort sett på dessa djur. Så, bort med konkurrenterna så att jägarna får döda hur mycket de vill. Ett tips också till er jägare: varg och räv är inget gott! Nästa gång ni skjuter en räv så prova och göra kalops får ni se! Bläää
Skrivet 20 jan 2011 14:36 APU (Ej registrerad)
Jaja ..Det kanske inte är menat som ett tycka synd om brev utan mera som ett konstaterande av situationen.Men för vissa så är det säkert svårt att kunna förstå innebörden .och särsklit svårt blir det ju när man inte ens försöker utan går loss med en massa stolliga inlägg
När det gäller jägarexamen till exempel så bör väl samtliga läsa på lite mera innan man utger sig för veta vad som krävs
PeterL ..Ja vet man nått om natur och fauna så vet man också att Rumänien inte ligger i sverige och då är den jämförelsen haltande redan ifrån start .
idiell förening hette det visst ....Precis så är det med jakt man står för allt arbete och därtill hörande kostnader utan några bidrag . Men tillbaka ifrån jakt och verksamheter runt detta så tillförs det en hel pengar tillbaka till samhället allt ifrån momser o skatter o avgifter arbetstillfällen . Som används i vår totala budget ? Och kan användas till att bygga billiga bostäder med eller mat på borden till de som inget har
Skrivet 20 jan 2011 15:15 Kalle (Ej registrerad)
Du "Rävgryta"
Jag VET var skon klämmer.
Den kungliga svenska avundsjukan att vissa kan "fylla sina frysar"
Bara så du vet kostar jakten alltid mer än den smakar, arrenden, hundar, resor, utfodring vintertid utrustning m.m.
Men ett brinnande intresse får kosta.
Skrivet 20 jan 2011 16:01 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
I artikeln omnämns viltvård. I jägares viltvård ingår även att hålla predatorer som räv och grävling på en acceptabel nivå, för att skydda t ex rådjur och skogsfågel. Den viltvården kan ni få hjälp med av t ex lodjur och varg.
Det står också att man under några år kraftigt minskat avskjutning av älg och helt slutat skjuta älgtjurar. Varför då?
Jo då, jag vet svaret. Det är för att jägarna själva har förorsakat en onaturlig åldersfördelning i älgstammen, vilket i sin tur medfört sena betäckningar med små och sent födda älgkalvar som följd. Nu ges SJF rådet att av de skjutna djuren, ska minst 50% utgöras av kalv, och av de vuxna ca 40% tjur. Vi verkar alltså närma oss den bytesfördelning man kan se hos vargdödade älgar.
Sedan har jag hört att man i områden där man har haft tjurförbud, istället skjutet fullt genom att skjuta kor, för att sedan beklagat sig över att det inte längre finns några kor kvar i området. Hur kom det sig då?
FORTSÄTTNING FÖLJER
Skrivet 20 jan 2011 16:02 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
FORTSÄTTNING FRÅN TIDIGARE INLÄGG
Skärpning jägare! Bristen och den dåliga kvalitén på viltet, beror till största delen på er själva, och när det gäller rådjuren, så är klimatet och de senaste två hårda vintrarna en mycket viktig faktor, även om vargarna i Riala naturligtvis också har del i påverkan på rådjuren.
Det enda som är ett verkligt problem när det gäller jakten, är att det är riskabelt att släppa sina hundar. Förr i tiden så såg man f ö till att man hade ett gäng med hundar i hundgården inför jakten. Man var nämligen mycket väl medveten om att de kunde bli tagna av vargen, eller omkomma på annat sätt under jakt. Men visst, då såg man hunden som ett redskap, inte som en familjemedlem – på gott och ont, förr som nu.
Skrivet 20 jan 2011 16:29 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
Svar till Karl och det inlägg han lade in idag 14:01!
Det verkar som ny forskning visar på något helt annat än att det skulle vara våra förfäder i form av allmogen som tog initiativ till att utrota rovdjuren.
Tvärt om, de tycks ha TVINGATS UT FÖR ATT KUNGEN OCH ADELN ville ha jakten i fred. Kyrkan var dessutom behjälplig med skrämselpropaganda
http://svtplay.se/v/2300654/abc/ny_forskning__varghatet_statligt_pafund?sb,k103290,1,f,-1
Det kommer ca 20 sekunder in i sändningen.
Skrivet 20 jan 2011 17:05 Karl (Ej registrerad)
Kerstin, jag har full respekt för forskare, men att Kungem med åtfölje skulle åka upp till norrland och skjuta varg tror då inte jag på, men dom försökte nog ta den varg som kom ner till dom.
Sen när det gäller älgavskjtning bör du nog läsa på lite.
Det var en stor brist på tjurar på vissa ställen därav tjurförbud.
Men det är dom stora skogsägarna som i slutändan styr avskjutningen
Om ni inte skjuter minst 50% kor blir ni av med arrendet, så kan det låta om du jagar åt ett stort skogsbolag med tre bokstäver.
Skrivet 20 jan 2011 17:07 APU (Ej registrerad)
Kerstin ....Käkar vargen räv o grävling....? Och inte har jag hört något lo som tagit grävlingar ?
Och avskjutningen av älg reglaras utifrån samråd med berörda instanser så som polis .vägverk .skogägare .och länstyrelsen som har sista ordet i förvaltningsplanen ..Men det vet du också om du verkligen vill .Och under vintern som var och den som är har inte på något vis tagit så många rådjur som vargen tagit ..fältstudien visade på minimun ett per/dyng av rådjur under de 42dyng studien gjordes . Och är betydlig flera än de som dör av vintern under samma tidsperiod ...För de tokiga jägarna ser till att stödutfodra när problemet är som störst
Men som det ser ut nu så är det inte så smart med fodringsplatser för rådjur då dessa har klart visat att i anslutning till dessa tas rådjur i stor utsträckning
Sedan har jag också hört.......att på vissa ställen så har man skjutit ..Vadå ....Det finns jättebra redovisning av samtliga fällda älgar inom alla områden med uppgifter på kön ålder o.s.
Skrivet 20 jan 2011 17:10 Lollo (Ej registrerad)
Nämen är Tant Fredin här! Du sprider dina disneyfantasier här också. Nu har dina aktivstvänner visat vad ni vill ,ni vill slå ihjäl jägare.Rappartisten utan karriär från Borlänge, visade bilder hur det går till.Han tillhör samma organisation som du
Skrivet 20 jan 2011 17:18 Lollo (Ej registrerad)
Såg 2 st polisbilar i Riala kl 13.30 ,hade det hänt något? Eller var det gruppen som skyddar varg som var ute ,många polisbilar har varit synliga där under hösten/vintern. Man gjorde reportage om den gruppen med många poliser som medlemmar i tidningen
Skrivet 20 jan 2011 17:29 Mart Ljungh (Ej registrerad)
Lollo. Här vare en som blev frustrerad? Vad ville du ha sagt? Du verkar ju mer ilsk över Kerstin Fredins kunskaper och hövliga ton? Ifall du vore någorlunda påläst så tog Rovdjursföreningen starkt avstånd från alla aktiviteter som kunde störa vargjakten. Sen vad enskilda clowner ägnar sig åt både hos er jägare som hos bevarandesidan är bara tråkigt och barnsligt och knappast klokt för någon part. Eller du kanske vet vem som drog sönder ett rovdjurstängsel med bil för en fårägare i Riala-reviret?
Skrivet 20 jan 2011 17:30 APU (Ej registrerad)
Kerstin.....Här i Roslagen har vi till exempel under några år kraftigt minskat avskjutningen av älg och helt slutat skjuta älgtjur
Varför då......Jo därför att vi under några år har haft en hög avskjutning av älg för att den samlade mening har varit att älgstammen har varit för stor ....Viltolyckor ..skogskador ...med mera
och skulle skjutas ner till en betydligt lägre nivå
Det är inte jägarna som har bestämt de...För de vill ju ha en stor stamm av älg ... Och tar man bort kossan så blir det inga kalvar ...?
Så ditt raljerande i denna fråga visar igen på dålig kunskap eller så vill du framhäva en massa osanningar
Välj själv ?
Skrivet 20 jan 2011 17:38 Lollo (Ej registrerad)
Glöm inte hästägare som inte vågar rida i skogen,hästar som blir vargmat kennel ägare. Prisbilden på gårdar och hus lär sjunka markant.För vem behöver vargen 2011??
Skrivet 20 jan 2011 17:42 Mart Ljungh (Ej registrerad)
Karl. På klart jägarmanér väljer man att endast tro på den egna församlingen och på klart jägarmanér så tror man inte på annan forskning än de forskare som är ackrediterade av jägarförbunden.
Titta på inslaget och läs på svensk historia kring om vem som ägde jakträtterna på den tiden innan du yttrar dig. Eller är svensk dokumenterad historia även det helfel enligt jägarna. Då blir man ju mörkrädd....Fattar ni inte att ni tappar i trovärdighet. Tror du att någon någonsin kommer att lyssna på dig?
Skrivet 20 jan 2011 17:58 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
Men du Karl, har du verkligen lyssnat på och förstått inlägget i länken jag skickade? Det var inte kungen med följe som skulle skjuta varg, det kravet ställde dom istället på allmogen!
Bristen på tjurar kan vi knappast anklaga någon annan för än oss själva. När det gäller Riala, så är jag inte så säker på att de är bundna av några större skogsbolag, för att skjut av hela licensen med kor – dvs 100% kor av de vuxna. 50% kor av de vuxna är annars helt i överensstämmelse med de råd SJF ger. Rådet kan faktiskt tolkas som att det är OK att det i fördelningen av vuxna skjutna djur är upp till 60% kor.
Skrivet 20 jan 2011 18:27 Lollo (Ej registrerad)
Nämen är Tant Fredin här! Du sprider dina disneyfantasier här också. Nu har dina aktivstvänner visat vad ni vill ,ni vill slå ihjäl jägare.Rappartisten utan karriär från Borlänge, visade bilder hur det går till.Han tillhör samma organisation som du
Skrivet 20 jan 2011 19:17 scott (Ej registrerad)
http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=161124730566432
Här kan ni läsa mer om vargens verk
Skrivet 20 jan 2011 19:19 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
APU! Vadå käkar vargen räv och grävling? Gör de jägare det som skjuter dom? I båda fallen är det fråga om att döda djur som konkurrerar om födan. Lo dödar räv av samma anledning – även om de och vargen själva kanske inte är medvetna om anledningen på samma sätt som människan uppfattar det.
Vad har polisen att göra med avskjutning av älg???? Möjligen då när det gäller trafikskador.
Jo då, jag är mycket väl medveten om den predationsstudie som gjordes förra året, men i den ingick INTE att ta reda på hur många djur som dog p g a den hårda vintern, så hur kan du så tvärsäkert påstå att vargen tog fler än vinterförhållandena gjorde? Det kan t o m vara så att vargarna åt av redan döda djur, dvs sådana som dött p g a vinterförhållandena. Mig veterligen kan man i studien inte se skillnad på vargslagna djur, och djur som självdött och sedan ätits av vargarna.
Det är viktigt hur man lägger utfordringsplatserna för rådjur, och det är också viktigt att fordret sprids, så att även svagare
Skrivet 20 jan 2011 19:59 Mart Ljungh (Ej registrerad)
Lollo har bekymmer, jag vet inte från vilken skum församling han/hon kan ha fått sina vanföreställningar, han/hon tror ju på Rödluvan! vi måste hjälpa denna stackars varelse. Har han/hon bössa!? I så fall är det riktigt illa.
Skrivet 20 jan 2011 20:33 Krister K (Ej registrerad)
Lollo. Värst vad du anklagar Kerstin Fredin för oegentligheter. Hon är så pass ärlig att hon kan skriva med eget namn.
Men för att bemöta ditt inlägg om hästar i vargområden. Det är inga problem här i Värmland det rids och finns hästhagar över hela landskapet. Senast i tisdags var jag ute och hjälpte till vid utfodring av rådjur här och det syntes hästhovar längs vägen. Konstigt att det inte skulle fungera med varg i Roslagen om det gör det i Värmland.
Skrivet 20 jan 2011 22:24 Tant Fredin med Kerstin i förnamn (Ej registrerad)
Lollo!
Det finns inte en enda häst som har blivit vargmat i Sverige de senaste 100- 150 åren. En gammal shetlandsponny (ponny = inte häst) som gick lös i vargområde i Värmland, har däremot blivit angripen och dödad. Som jämförelse, så är en shetlandsponny inte mycket större än ett stort vildsvin, och jägare har själva tagit miste och skjutit ponnies i tron att de var just vildgrisar.
Hm – det är alltså lika många ponnies som dödats av vargar, som har skjutits av jägare under det senaste året – kan vara något att tänka på!
I Värmland – det län som har haft vargar längst – bedrivs både ridsport och turer med hästar i reviren utan problem.
Håll upp med all känsloladdad skrämselpropaganda! I det långa loppet kommer det bara att bli negativ reklam för er som bedriver propaganda mot vargen, utan att ha kunskap om vad det är ni talar om.
Skrivet 21 jan 2011 08:53 Karl (Ej registrerad)
Det har inte hänt på 100år kommer ständigt upp i debatter om varg, det har ju för böveln inte funnits några vagar på 75-80år.
I värmland vet då jag familjer som sålt sina hästar på grund av problem med varg.
Sen tycker jag ni lagt ett lågvatten märke när ni hotade kvinnan som skjöt vargen i värmland. Jag skriver ni för ni skriver alltid så om jägarna.
Skrivet 21 jan 2011 10:21 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
APU! Det jag framför om avskjutning av älg, är exakt det som Svenska Jägareförbundet förordar.
Jag antar att du vet att det även behövs tjurar för att fixa till kalvar. Finns inga utvuxna tjurar, så brunstar kon om. Blir betäckt sent, och får kalvar sent på året som kommer att förbli små hela livet.
Skrivet 21 jan 2011 10:31 APU (Ej registrerad)
Kerstin...Polisen och vägverk ingår i samrådet som ska behanlda frågan om avskjutnings plan för älg ...Trafik kallas det ?
Och om du har läst på så vet du också att vargen i ett område tar levande föda .och i andra hand eller sig sista hand går på redan dött
Det är uppgifter som kommer ifrån forskare och inget jag har hitta på
Och själv så har jag mycket god koll på rådjuren ...Och fann under hela vintern 6st självdöda djur och har då kanske missat några till så + till 20totalt då ..Men det är i alla fall långt ifrån vad vargen tar och han tar även lika mycket under den tiden då förhållande inte är dåliga
En varg ödslar inte energi på att ta grävlingar och rävar
Travhästar svårt skadade av varg
8 januari, 2011
Två travhästar har skadats av varg i Åseröd, Bohuslän. Hästarna ådrog sig svåra skador vid attacken.
Det var på fredagen som travtränaren Monica Andersson upptäckte att någon var fel. Hennes hästar vad blodiga och uppskrämda
Artikeln finns hos Expressen /GT
Skrivet 21 jan 2011 10:37 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
Karl! När det gäller hot och trakasserier, så blanda inte in Svenska Rovdjursföreningen! Vi fördömer alla former av sådant, och nu senast så skrev vår ordförande om just detta när det gällde licensjakten. http://www.rovdjur.se/viewNavMenu.do?menuID=9&oid=1565
Nej, det har inte dödats någon av varg i Sverige på mer än 100 år, och detsamma gäller i de länder i Europa som alltid har haft varg, så ursäkten - det fanns ju inga vargar här - håller inte. Även där det finns gott om vargar är dödsfall p g a vargangrepp ytterst sällsynta. Faktiskt så sällsynta över hela världen, att när det någon gång händer, så skapar det mycket stora rubriker.
Skrivet 21 jan 2011 10:46 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
APU, jag ser att sista delen av mitt inlägg i går 19:19 försvann, så här kommer den:
Det är viktigt hur man lägger utfordringsplatserna för rådjur, och det är också viktigt att fodret sprids, så att även svagare djur får möjlighet att tillgodogöra sig maten. Även bland rådjuren finns en risk att starkare djur stöter bort de svagare.
Till sist – är din signatur APU att uppfatta som att du tillhör den grupp som vill skydda vargen från att bli illegalt skjutna? Då förstår jag inte varför du ifrågasätter det jag skriver utan att ha ordentlig kunskap. Som jag uppfattat det, så har APU och jag själv åtminstone delvis samma mål, dvs att skydda vargen.
Skrivet 21 jan 2011 11:01 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
APU! Du har uppenbarligen mycket dålig kunskap om vargen när du påstår att den inte dödar räv och grävling. Detsamma gäller när du påstår att den inte äter t ex självdöda djur, eller t ex slaktrester från djur vi människor dödat. Under den predationsstudie som gjordes i Riala, så fann forskarna en massa ställen med ”varggodis”, dvs slaktrester, tack vare att de kunde följa dom via GPS, och se var dom uppehöll sig under längre tid – så det var alltså inte bara rådjur de själva dödat, som dom åt.
När det gäller travhästarna, så har du uppenbarligen enbart läst de första artiklarna, och inte de senare (små notiserna), där det framgått att skadorna INTE har förorsakats av varg. Det finns ett antal påstådda rovdjursangrepp på hästar, både där det finns varg, och där dom inte finns – ett försök kanske, att få ut pengar från Viltskadecenter. Ta du och kolla deras statistik, för all ersättning för rovdjursrivna djur – dödade eller bara skadade – finns angiven där.
Skrivet 21 jan 2011 11:25 Kerstin Fredin (Ej registrerad)
Scott!
Den länken du gav, går till en varghatarsida som i Norrtelje Tidning tidigare skröt om hur många medlemmar dom fått på några månader. En grupp som bara har lyckats samla dryga 2000 medlemmar över hela Sverige på Facebook under ett antal månader, ta och jämför den med det upprop SRF startade straxt för jul. http://www.svenskavargar.nu/viewNavMenu.do?menuID=7
Efter bara någon månad har den fått ihop fler än 27 000 namn, och innan vargjakten tidsmässigt är avslutad i februari, så lär dom vara uppe i över 30 000 på knappa 2 månader.
Skrivet 21 jan 2011 11:26 Kommenteraren (Ej registrerad)
Karl, det där med "det har inte hänt på 100 år" ska säkert uppfattas som en fråga om referensgrunder och sakunderlag för de påståenden som framförs.
Det finns goda skäl att uppfatta de påståendena som dimridåer för att avleda uppmärksamheten från kärnfrågan, som är hur Sverige kan utveckla, främja, skydda, och bevara sin vargstam på bästa sätt!
Att vi ska ha en livskraftig, frisk och duglig vargstam i Sverige är redan klargjort genom att Sverige sökte EU-medlemsskap 1991, folkomröstade i saken 1994 med jakande svar och blev medlem 1995.
EU:s art- och habitatdirektiv införlivades med EU:s ramverk 1992 och gäller som lag i Sverige. Dessutom motionerades det i Riksdagen 1994/95 (Motion 1994/95:Jo815) om att dessa direktiv skall gälla i Sverige fullt ut.
Det som EU-kommissionen nu ifrågasätter är om Sverige verkligen gör sitt bästa i detta avseende och följer givna direktiv - detta kommer sannolikt att prövas i Europadomstolen nu.
Skrivet 21 jan 2011 11:35 Kommenteraren (Ej registrerad)
Så här gick det till när Sverige blev medlem i EU:
"Svenskt EU-medlemskap
Sverige blev medlem i EU 1995. Vägen till medlemskap inleddes den 1 juli 1991 då svenska regeringen lämnade in en ansökan om medlemskap i dåvarande EG. 1994 höll Sverige folkomröstning om EU-medlemskapet. Resultatet blev ett ja, och den 1 januari 1995 gick Sverige med i EU."
Källa: http://ec.europa.eu/sverige/eu_facts/sweden_in_eu/index_sv.htm
EU:s Art- och Habitatdirektiv infördes 1992 i EU:s ramverk.
Det finns också en motion, "Motion 1994/95:Jo815 EU:s art- och habitatdirektiv m.m.", där Miljöpartiet bl a motionerar om "att riksdagen beslutar att EU:s art- och habitatdirektiv skall gälla i Sverige fullt ut".
Den avslogs i kammaren 1996-02-21 eftersom frågan redan är avslutad genom Sveriges medlemsskap 1995-01-01.
Det är därför en icke-fråga om Sverige skall ha en livskraftig vargstam eller inte, diskussionsämnet är avslutat och avfört från dagordningen genom medlemsskapet 1995.
Skrivet 21 jan 2011 11:41 Kommenteraren (Ej registrerad)
Det är därför detta med åsidosättandet av EU:s ramverk nu blir ett ärende för EU:s domstol. Sett till den befintliga dokumentationen är saken glasklar, men alla kanske inte förstått det utan betraktat det som en diskussionsfråga.
Skrivet 21 jan 2011 13:51 Conny Wegebrand (Ej registrerad)
Bra debattartikel Mr Dahlqvist Jag håller på dej !!! Sent skola syndaren vakna men då är det försent !!
Skrivet 21 jan 2011 14:52 Farligast är människan (Ej registrerad)
Förut ville jägarna kalla sig "viltvårdare" -inte nu längre ! ?
Om man som markägare eller jägare använder sig av argumentet att vargen reducerar deras fritidssysselsättning varför blir det inte samma ramaskri om hur många rådjur som mister livet en vinter som denna av svält ? En seriös viltvårdare stödfodrar under vintern vilket ett fåtal gör, jag utfodrar dem men sen kommer det ett par 08 or och skjuter dem, de har betalat orimligt högt arrende för att ha detta som nöje !
Något som slagit mig är dessa bidrag till stängsel för att säkra för vargen men hur många får får inte falla offer för vanskötsel av ägaren mer djur har mist livet p.g.a. detta. Ska inte odlaren av grödor och potatis få bidrag till stängsel för alla vildsvin som faktiskt förstör deras levebröd ? Vad beror detta varghat på ? Jägare kan rikta i sin på vildsvinsjakt istället vilket behövs.
Skrivet 21 jan 2011 15:32 Lollo (Ej registrerad)
Vargkramarna sprider disneybilden om vargen,bara en sådan sak som att en shetlandsponny inte är en häst , är det bättre om en ponny blir vargmat.Bättre argument Tant Fredin, men den blev vargmat.Vargkramarna samlar namn,men när dom tågar för vargen är det 100st som står upp för vargen. Fast det finns så många medlemmar underskrifter. Det var ett antal tusen jägare i skogen när det var varg jakt
Skrivet 21 jan 2011 16:42 APU (Ej registrerad)
Tack Kerstin ..Nu vet jag hur man stödutfodrar rådjur !!!
Och för att rätta dig lite granna så skrev jag att vargen i första hand tar levande föda och i andra eller sista hand redan dött ..Den äter mycket hellre färsk föda än as ..det vet du också
Och på den punkten så tror jag mycket mer på den forskning som är gjord än på dig
Under 42 dyng så har det enligt studien dödats 1 älg och 39 rådjur av vargen själv och sedan så har de besökt kadaver av 4st älgar och 10 rådjur som troligvis var dödade före studieperiodens början
Eller har skandulv också fel ?
APU singnatur ....Ja den får du tolka hur du vill men inte har den någon som helts koppling till den "security unit "som huserar i skogarna
Skrivet 21 jan 2011 16:45 APU (Ej registrerad)
SRF lista med 27 000 namn på ...Japp visst men var finns dom
I vilket land ?
Hur måga finns det ifrån detta land ..alla 27 000st
Kund vara kul att se än uppställning på det
Skrivet 21 jan 2011 16:47 Freddan (Ej registrerad)
ojj...så mycket sakfel det finns ibland alla dessa inlägg. Tänker inte kommentera något av dem.
Undrar bara varför debatterna ALLTID handlar om jägarna, påståenden om att vi VILL jaga varg. Jag VILL inte jaga varg,jag vill kunna släppa min hund,precis som jag gjort förut, med så liten risk som möjligt att komma hem utan den.
Det pratas om att 29 % av befolkningen är emot vargen ( tro iåfs att siffran skulle vara högre om frågan ställts i dom områden där det finns varg,utan att blanda in södra sverige ) nåja...det innebär att dryga 2610000 människor är emot varg....alltså 2,6 milj , varav vi är ca.300000 jägare , alltså är det ytterligare 2,3 miljoner människor som är drabbade, men mot dessa föregår ingen hetsjakt, varför??
Är det månne själva jakten och jägaren som är målet för debatten, är det oss ni egentligen vill få bort?
Bevara vargen för framtiden är argumentet,är det någon som frågat om framtiden vill ha den ???
Skrivet 22 jan 2011 19:30 Inger Almli (Ej registrerad)
Jag kan bara se tre anl till att man har vargjakt, den ena är att man är livrädd för att ens egen försörgning blir drabbad, d.v.s det jag vill jaga blir uppäten(tagen) av någon annan.
Det andra är att jag är livrädd att vargen ska ta mig eller de mina(även får etc,).
Det tredje är att jag gillar att jaga, döda och får känna makt, plus att det ger mig själv en kick.. Låt nu vargen äta hare, räv, älgkalvar, rådjur, ekorre, grävling m.m. så ger han sig inte på dig o de dina.
2. Se ovan o är jag en rädd person som inte vågar gå ut i skogen utan bössa, alla andra vågar ju, med små hundar, kopplade, inga problem!Tre: Vad vore livet utan jakt!!? Synd om de som inte får gå ut o åtm döda något, kalla det naturv, omsorg, eller något annat Larvigt? Det är ju ditt intr att jaga som styr ,en vargtass i bältet är en skalp!
Nya sjukd från Ryssl är att föredra än att behålla den stam som finns, lita inte på Naturvv, politiker, sändare på varg, att anm när man sett varg, ALLT jägarna vill veta!
Skrivet 23 jan 2011 02:59 roslagsbo boende i sveriges vargtätaste revir (Ej registrerad)
Kommenteraren!
Du skriver
-"Det är därför en icke-fråga om Sverige skall ha en livskraftig vargstam eller inte, diskussionsämnet är avslutat och avfört från dagordningen genom medlemsskapet 1995."
Tänk om man kunde få höra från dig att den genomförda vargjakten är en icke fråga, då den klubbades i riksdag med 4/5 majoritet! men icke,där ska drevet gå och primalskriket ljuda!
Calle F
Ni okunniga jakthatarfanatiker brukar uttala er om hur lätt jägarexamen är ända tills ni kuggas i något infiltrationsförsök,
vad anser du om forskningsrapporterna som påvisar att jägare är dom mest kunniga om tex varg?
Det som skrämmer mig mest bland vargfanatikerna är det totala förakt för äganderätt och demokrati som frodas i dessa grupperingar
Mugabe visade liknande brist på moral, hur gick det för dom vilda djuren där..
Slår ett slag för äganderätten genom denna länk:
http://www.frihetsportalen.se/2011/01/miljoterrorism-ar-stold/
Skrivet 24 jan 2011 11:33 Kommenteraren (Ej registrerad)
"Roslagsbo boende i sveriges vargtätaste revir":
Anledningen till den licensierade vargjakten framgick i TV2:s Agenda den 23/1 med all önskvärd tydlighet.
SYFTET är att skapa acceptans för att Sverige skall ha en vargstam.
INVÄNDNINGEN är att den svenska vargstammen skulle vara genetiskt defekt pga inavel.
Därför har man nu under två år genomfört licensjakt på varg för att ta bort genetiskt defekta individer. Man har under dessa två år skjutit bort 42 (just nu) av den totala tilldelningen om 47 djur. Det är ca 90% av tilldelningen.
SVA och Naturhistoriska Riksmuseet har noggrant undersökt vartenda ett av dessa fällda djur, både mjukdelar och skelett.
RESULTATET är att man inte funnit ett enda djur med de genetiska defekter som hävdats som hinder för acceptans.
Det innebär att det formella hinder som utställts för att acceptera den svenska vargstammen i praktiken är så gott som helt undanröjt. Visserligen återstår 5 av de tilldelade 47 djuren.
(forts)
Skrivet 24 jan 2011 11:35 Kommenteraren (Ej registrerad)
"Roslagsbo boende i sveriges vargtätaste revir": (forts)
Som Du ser har vi under tiden fått en debatt, där man pratar om helt andra saker än grunderna för den här licensjakten.
Man blandar bort korten helt enkelt.
Det handlar om att utveckla, främja, skydda och bevara den svenska vargstammen, och att skapa acceptans för detta, vilket är just det som Miljöministern, Andreas Carlgren, påpekar.
Jag är inte helt säker, men bakom detta ligger tydligen en överenskommelse mellan Regeringen och de svenska Jägarorganisationerna och i så fall är det ett löfte som givits att målsättningen skall accepteras om den svenska vargstammen kan fås fri från genetiska defekter.
Hur detta ska fullföljas i nuvarande läge återstår att se och det är en fråga som säkert även EU:s miljökommission ställer.
Och jag tror inte att det kommer att bli något ytterligare utrymme för att försöka belägga påståendet om att den svenska vargstammen skulle vara genetiskt defekt.