Dumpade sopor problem för många
Varje år dumpas sopor i skog och mark.Vem som har ansvar för att ta bort dem är inte alltid solklart.– Det blir en kostnad för mig att andra dumpar sopor på min mark, säger Sivert Elgbro, som är en av de drabbade markägarna.
Relaterat
I fredags morse upptäckte Sivert Elgbro en stor hög med grovsopor på sina ägor.
– De måste haft en lastbil och bara tippat alltihop här, säger han.
Ett bord, nästan nya sängar och dataskärmar finns i bråten som spärrar av vägen som leder in i hans skog. Som markägare har han ansvar för soporna om han inte hittar den som lagt dem där.
– Jag har letat lite men inte hittat några ledtrådar. Det blir jag som får köra bort soporna.
Det är första gången som någon dumpat så stora mängder bråte på hans mark, men tidigare har det hänt att både enstaka säckar och skrotbilar placerats ut på hans ägor.
- Det är ju kostnader för mig att ta hand om det. Men det måste ju bort, säger han uppgivet.
Jan Paymer som är utvecklings- och produktchef för renhållningsenheten i Norrtälje kommun har svårt att förstå varför en del väljer att dumpa sopor på andras mark
– Varför riskerar de att åka dit och bli bötfällda istället för att köra till en återvinningsstation. Det är ju gratis för privatpersoner. Vi kanske måste bli bättre på att informera.
Enligt Per Nilsson, enhetschef för miljö och hälsoskyddsmyndigheten i Norrtälje kommun, har det varit ungefär lika många fall av dumpning under de sista åren.
– Det finns en risk att markägaren sitter med svarte Petter i de här fallen, säger han.
Ett av de större fallen är gruvhålen i Kvarnkärren som NT skrivit om tidigare. Där har under lång tid gruvhåll fyllts med sopor.
– I det fallet har vi beslutat att kommunen ska ta bort soporna och det arbetet är påbörjat. Det rörde sig om så stora mängder sopor som samlats under så lång tid att markägaren inte kunde hållas ansvarig, säger Per Nilsson.
Men att kommunen går in är långt från regel, markägaren är i grunden ansvarig för avfall på sin mark.
– Det måste göras en bedömning i varje fall. Det kan bero på faktorer om markägaren har uppsikt eller om man försvårat för allmänheten att dumpa. Satt upp en vägbom exempelvis.
I det här fallet finns en vägbom, men långt in på vägen för att timmerbilar ska kunna stanna framför den. Vad skulle du rekommendera markägaren att göra?
– Utan att veta mer i frågan skulle jag rekommendera dem att köra bort avfallet själva om de har behov av framkomlighet. Det tar tid för oss innan vi fattar beslut.
Pernilla Josefsson

4 m/s













Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 aug 2010 06:22 Sophinken (Ej registrerad)
Vad får de personer som slänger sopor såhär för straff egentligen? Förutom att förhoppningsvis bli tyngda av sitt dåliga samvete - om det nu finns något sånt. Hur kan man göra så mot naturen? Man blir snudd på förbannad.
Skrivet 10 aug 2010 09:59 R. Haraldsson (Ej registrerad)
Vem ska hållas ansvarig? Svaret får Ni längre ner på denna insändare.
Något som många inte vet om, är att man kan spåra de flesta elektroniska saker t. ex. dammsugare, dataskrivare, dataskärm (som på bilden) osv. i vilken affär varan är såld, och köparen!
Via lite siffror som finns på prylen artikel nr, modell, osv, kontaktar man tillverkaren.
Sedan kan man följa varan t. om. vilken container den har legat i när den kom i Sverige. Alla uppgifter finns på data, det är bara att ringa några samtal.
Slutligen kommer man till affären eller till affärens huvudkontor, och man får namn och adress på personen som köpt varan. Man lämnar ju namn, adress och ibland personnr när man handlar för att få garanti vid köpet.
Vem kan och ska göra dessa telefonsamtal? Jo, Polisen.
Polisen är skyldig att lösa brott och är därför ansvarig för soporna, de kan ju ta fast de skyldiga miljöbovarna.
Vill polisen inte lösa brottet - anmäl polisen och begär skadestånd.
Skrivet 10 aug 2010 10:44 Dumbfuck (Ej registrerad)
Tror du allvarligt talat att det finns resuser för polisen att ringa runt och spåra upp gamla CRT-skärmar? Hah! Vilket drömland lever du i egentligen? Polisen klarar knappt av att lösa enklare snatterier o dyl där den gripne erkännt brottet, p.g.a allt pappersarbete som måste göras!
Skrivet 10 aug 2010 10:45 Natalie (Ej registrerad)
Eftersom Norrtälje kommun anstränger sig hårt för att smita undan sin lagstadgade skyldighet att ta hand om sopor så är det väl inte förvånande att medborgarna löser problemet efter eget huvud?
Skrivet 10 aug 2010 11:07 Kommenteraren (Ej registrerad)
Rättsfall i Miljööverdomstolen:
MÖD 2006:63
Föreläggande att ta hand om avfall-----Ett markägande bolag anmälde till en kommunal nämnd att okända personer olovligen tippat avfall på bolagets mark. Kommunen svarade med att förelägga anmälaren att själv ta bort avfallet. Länsstyrelsen och miljödomstolen som åberopade en fastighetsägares ansvar för förvaring av miljöfarligt avfall ändrade inte föreläggandet. Miljööverdomstolen (MÖD) ansåg däremot att förvaring av avfall på en fastighet inte automatiskt medför ansvar för en fastighetsägare om denne inte accepterat verksamheten. Tvärtom hade bolaget i detta fall agerat när man fick reda på uppläggningen genom att kontakta kommunen. Därmed ansåg MÖD att bolaget inte kunde betraktas som verksamhetsutövare och åläggas vidta åtgärder med avfallet. Underinstansernas avgöranden upphävdes.
Skrivet 10 aug 2010 11:32 Vågsjö-Oskar (Ej registrerad)
Natalie (Ej registrerad) skrev: Eftersom Norrtälje kommun anstränger sig hårt för att smita undan sin lagstadgade skyldighet att ta hand om sopor så är det väl inte förvånande att medborgarna löser problemet efter eget huvud?
Kommunens brister fråntar aldrig individen från ansvar!
Skrivet 10 aug 2010 12:25 Kommenteraren (Ej registrerad)
Den kommunala renhållningsordningen kan ses som del av ett avtal mellan den enskilde och kommunen om avfallshanteringen. Den enskildes ansvar fullgörs normalt genom att den fastställda avgiften betalas.
När det gäller annat avfall än hushållsavfall ska man i Norrtälje på anmodan av kommunstyrelsen lämna de uppgifter som behövs som underlag för kommunens avfallsplan och föreskrifter.
Men här gäller det olovlig dumpning av sopor på annans mark.
Miljööverdomstolens beslut innebär bara att kommunen inte får lösa problemet genom att förelägga den enskilde att ensam hantera sådant avfall, man får samråda och försöka lösa det tillsammans helt enkelt.
Sådana här saker kan också innebära skada på fast egendom och kan anmälas på fastighetens försäkring så hjälper försäkringsbolagets skadereglerare till - det kan ju vara farligt avfall som kräver saneringsinsatser t ex.
Givetvis är det en polissak att få tag på den skyldige för att kunna utkräva t ex skadeståndsansvar.
Skrivet 10 aug 2010 19:40 Uffe Skog (Ej registrerad)
Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Skrivet 10 aug 2010 21:04 Freja (Ej registrerad)
Vem är ansvarig för allt skräp = hushållssopor, grillar, kläder mm som slängs vid förpackningsåtervinningen ?? Kolla vid älmsta industriomr. hur det ser ut, bor både råttor o flugor där.
Skrivet 11 aug 2010 01:42 Sita sopgubbe (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Skrivet 11 aug 2010 10:20 T (Ej registrerad)
Om man ändå lägger tid och energi på att köra ut sina sopor i skogen, varför inte köra direkt till närmaste sopstation när man ändå är i farten? Resurserna för transport av skräpet finns ju tydligen...
Skrivet 12 aug 2010 13:42 julle (Ej registrerad)
@T
Det kostar några kronor förstås, bättre att lägga dom på röka å sponken.
Skrivet 12 aug 2010 19:15 Uffe Skog (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
Skrivet 13 aug 2010 16:48 sopgubbe i20 år (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
Om du menar grovsopor så går det åt tre bilar på varje hög, en som lastar brännbart en metall och lastar el då kan det se lite rörigt ut.Dessa sopor hämtas ej av sita utan av den entreprenör som hämtade dia(era) sopor tidigare. Jo då vi (jag) i allafall tar åt mig av klagomål och försöker att göra alla mina abonenter nöjda men tyvär finns det alldeles för många abonenter som inte är riktigt ärliga i sina klagomål som påstår att dom inte fått hämtat fast man vet att man varit där .Jag har kört sopor i Norrtälje Kommun (norra delen) i många år så jag har lärt mig vilka dom är, det är samma abonenter år efter år som försöker få gratishämtat efter att ha haft fest man blir citat less.
Skrivet 13 aug 2010 22:55 Uffe Skog (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: Om du menar grovsopor så går det åt tre bilar på varje hög, en som lastar brännbart en metall och lastar el då kan det se lite rörigt ut.Dessa sopor hämtas ej av sita utan av den entreprenör som hämtade dia(era) sopor tidigare. Jo då vi (jag) i allafall tar åt mig av klagomål och försöker att göra alla mina abonenter nöjda men tyvär finns det alldeles för många abonenter som inte är riktigt ärliga i sina klagomål som påstår att dom inte fått hämtat fast man vet att man varit där .Jag har kört sopor i Norrtälje Kommun (norra delen) i många år så jag har lärt mig vilka dom är, det är samma abonenter år efter år som försöker få gratishämtat efter att ha haft fest man blir citat less.
Nej jag pratade nu om vanliga hushållsopor! Första inlägget gällde grovsopor. Jag har varit lite otydlig, Men det är vid hushållssoporna som man ibland verkar glömma och vara en hel drös bilar men ändå lämnar man kvar. Grovsoporna med för den delen. Du som varit med i 20 år borde veta att det fungerar prickfritt i 20år.. Tyvärr håller inte trenden i sig, Det är bara att beklaga..
Skrivet 14 aug 2010 10:10 sopgubbe i20 år (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: Om du menar grovsopor så går det åt tre bilar på varje hög, en som lastar brännbart en metall och lastar el då kan det se lite rörigt ut.Dessa sopor hämtas ej av sita utan av den entreprenör som hämtade dia(era) sopor tidigare. Jo då vi (jag) i allafall tar åt mig av klagomål och försöker att göra alla mina abonenter nöjda men tyvär finns det alldeles för många abonenter som inte är riktigt ärliga i sina klagomål som påstår att dom inte fått hämtat fast man vet att man varit där .Jag har kört sopor i Norrtälje Kommun (norra delen) i många år så jag har lärt mig vilka dom är, det är samma abonenter år efter år som försöker få gratishämtat efter att ha haft fest man blir citat less.
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Nej jag pratade nu om vanliga hushållsopor! Första inlägget gällde grovsopor. Jag har varit lite otydlig, Men det är vid hushållssoporna som man ibland verkar glömma och vara en hel drös bilar men ändå lämnar man kvar. Grovsoporna med för den delen. Du som varit med i 20 år borde veta att det fungerar prickfritt i 20år.. Tyvärr håller inte trenden i sig, Det är bara att beklaga..
NJA det var väl inte helt prickfritt förr heller, klagomålen var inte mindere till antal förr heller.Jag tror att det upplevs som att hämtningen har blivit sämere sen vi fick sopkärl med 14,dagarshämtning.Många av abonenterna vet inte vilken vecka dom har hämtning och ringer om utebliven hämtning. Sen finns det ju olika hämtningsintervaller som inte ska hämtas när man hämtar 26 gångers t.ex.13 kompost som hämtas en gång i månaden året runt.Angående flera bilar som du upplever kan det vara så att det är förstärkningsbilen som du ser , den åker runt sommartid och stöttar ordinarie bilar på t.ex tomtområden.Det var lika mycket klagomål om utebliven hämtning när Danderyds lbc tog över efter Norrtälje lbc om du tänker efter.Och kommer även att bli vid nästa upphandlig efter Sita ochSamtek.
Skrivet 14 aug 2010 12:35 Uffe Skog (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: Om du menar grovsopor så går det åt tre bilar på varje hög, en som lastar brännbart en metall och lastar el då kan det se lite rörigt ut.Dessa sopor hämtas ej av sita utan av den entreprenör som hämtade dia(era) sopor tidigare. Jo då vi (jag) i allafall tar åt mig av klagomål och försöker att göra alla mina abonenter nöjda men tyvär finns det alldeles för många abonenter som inte är riktigt ärliga i sina klagomål som påstår att dom inte fått hämtat fast man vet att man varit där .Jag har kört sopor i Norrtälje Kommun (norra delen) i många år så jag har lärt mig vilka dom är, det är samma abonenter år efter år som försöker få gratishämtat efter att ha haft fest man blir citat less.
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Nej jag pratade nu om vanliga hushållsopor! Första inlägget gällde grovsopor. Jag har varit lite otydlig, Men det är vid hushållssoporna som man ibland verkar glömma och vara en hel drös bilar men ändå lämnar man kvar. Grovsoporna med för den delen. Du som varit med i 20 år borde veta att det fungerar prickfritt i 20år.. Tyvärr håller inte trenden i sig, Det är bara att beklaga..
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: NJA det var väl inte helt prickfritt förr heller, klagomålen var inte mindere till antal förr heller.Jag tror att det upplevs som att hämtningen har blivit sämere sen vi fick sopkärl med 14,dagarshämtning.Många av abonenterna vet inte vilken vecka dom har hämtning och ringer om utebliven hämtning. Sen finns det ju olika hämtningsintervaller som inte ska hämtas när man hämtar 26 gångers t.ex.13 kompost som hämtas en gång i månaden året runt.Angående flera bilar som du upplever kan det vara så att det är förstärkningsbilen som du ser , den åker runt sommartid och stöttar ordinarie bilar på t.ex tomtområden.Det var lika mycket klagomål om utebliven hämtning när Danderyds lbc tog över efter Norrtälje lbc om du tänker efter.Och kommer även att bli vid nästa upphandlig efter Sita ochSamtek.
Som jag upplevde det var den för mig prickfri! Det är därför jag orkar engagera mig överhuvudtaget, Jag brukar inte vara den som bryr sig och klagar i vanliga fall! Men dett har gått helt utan kontroll anser jag och många andra! Jag har full koll på när ni ska komma och när ni inte ska komma etc etc.. Detta är inget som upplevs eller någon dröm jag talar om! Detta är fakta och jag kräver att den blir bättre annars får jag gå till tidningen som får göra ett reportage så kanske ni agerar! Ni får åka i 100 bilar bara ni tar med er det ni är ute efter!
Skrivet 14 aug 2010 18:23 sopgubbe i20 år (Ej registrerad)
Uffe Skog
(Ej registrerad) skrev: Det är både dyrt och inte ens säkert att soporna blir hämtade när det är sagt! Uppdragsgivaren här ute i Hysingsvik tillexempel brukar komma lite när som helst, Ibland inte alls och ibland står det 2-3 bilar här och ska alla dela på mina och grannarnas tunnor. Jag har påpekat det för chaffisarna men antingen har de inte tagit upp det eller så bryr sig inte ledningen! Jag har även försökt ringt utan framgång. Jag förstår att folk kastar soporna i skogen, Även om det är vansinnigt betéendé!
Sita sopgubbe (Ej registrerad) skrev: haha jag kör i hysingsvik å med mig hardu aldrig talat om detta..jag kör där idag onsdag 11/8 kommer runt 06.00
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Tyvärr så var jag då iväg för arbete, Ni kanske borde ta er tid att vara noga när ni hämtar. Jag förstår att ni vill komma nån vart och vara snabba men när ni glömmer och dagdrömmer så blir man lite less. Men jag och mina grannar vet inte vad vi ska göra, Varken ni eller kommunen lyssnar på våra uppmaningar! Kan tyvärr tänka mig att er ledning håller er bakom ryggen i detta, Ingen vill kännas vid klagomål! Kanske beror det på att du 01.42 sitter uppe vid datorn som är anledningen till slarvet?! Sophämtningen har alltid annars i 20 år fungerat prickfritt, Kanske är det bara här? Men varför i sådanafall ska det vara så?! Jag eftersöker lite seriösa sophämtare. De äldre förarna är alltid hjälpsamma likaså de yngre, Dock är de yngre mycket slarviga och oförskiktiga i ert arbete. Uteblivna sopor och vårdslöst framförande av fordon, Driver ni med oss seniorer?. Vakna upp och gnugga er i ögonen blindstyren"
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: Om du menar grovsopor så går det åt tre bilar på varje hög, en som lastar brännbart en metall och lastar el då kan det se lite rörigt ut.Dessa sopor hämtas ej av sita utan av den entreprenör som hämtade dia(era) sopor tidigare. Jo då vi (jag) i allafall tar åt mig av klagomål och försöker att göra alla mina abonenter nöjda men tyvär finns det alldeles för många abonenter som inte är riktigt ärliga i sina klagomål som påstår att dom inte fått hämtat fast man vet att man varit där .Jag har kört sopor i Norrtälje Kommun (norra delen) i många år så jag har lärt mig vilka dom är, det är samma abonenter år efter år som försöker få gratishämtat efter att ha haft fest man blir citat less.
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Nej jag pratade nu om vanliga hushållsopor! Första inlägget gällde grovsopor. Jag har varit lite otydlig, Men det är vid hushållssoporna som man ibland verkar glömma och vara en hel drös bilar men ändå lämnar man kvar. Grovsoporna med för den delen. Du som varit med i 20 år borde veta att det fungerar prickfritt i 20år.. Tyvärr håller inte trenden i sig, Det är bara att beklaga..
sopgubbe i20 år (Ej registrerad) skrev: NJA det var väl inte helt prickfritt förr heller, klagomålen var inte mindere till antal förr heller.Jag tror att det upplevs som att hämtningen har blivit sämere sen vi fick sopkärl med 14,dagarshämtning.Många av abonenterna vet inte vilken vecka dom har hämtning och ringer om utebliven hämtning. Sen finns det ju olika hämtningsintervaller som inte ska hämtas när man hämtar 26 gångers t.ex.13 kompost som hämtas en gång i månaden året runt.Angående flera bilar som du upplever kan det vara så att det är förstärkningsbilen som du ser , den åker runt sommartid och stöttar ordinarie bilar på t.ex tomtområden.Det var lika mycket klagomål om utebliven hämtning när Danderyds lbc tog över efter Norrtälje lbc om du tänker efter.Och kommer även att bli vid nästa upphandlig efter Sita ochSamtek.
Uffe Skog (Ej registrerad) skrev: Som jag upplevde det var den för mig prickfri! Det är därför jag orkar engagera mig överhuvudtaget, Jag brukar inte vara den som bryr sig och klagar i vanliga fall! Men dett har gått helt utan kontroll anser jag och många andra! Jag har full koll på när ni ska komma och när ni inte ska komma etc etc.. Detta är inget som upplevs eller någon dröm jag talar om! Detta är fakta och jag kräver att den blir bättre annars får jag gå till tidningen som får göra ett reportage så kanske ni agerar! Ni får åka i 100 bilar bara ni tar med er det ni är ute efter!
vad ska bli bättere?vad begär du?Gör du alldrig fel själv?Har du alldrig gjort fel i ditt liv? När började problemen?j
Skrivet 14 aug 2010 19:58 Brommy (Ej registrerad)
R Haraldsson har rätt, men den lösningen är för enkel.
Det skulle dessutom innebära att soffpotatiserna hos polisen fick börja göra rätt för lönen och det kan man inte begära av denna stackars underbemannade och redan överansträngda yrkeskategori.
Nej den enkla lösningen är att markägarna får städa upp i sina egna marker, safta på med rejäla böter om man inte städar upp så försvinner skräpet bums.
Skrivet 14 aug 2010 23:32 Uffe Skog (Ej registrerad)
Jag vill att den service jag betalar för skall fungera! Ni har som jobb att hämta sopor, Visst kan den männskliga faktorn ibland spela in och att man av misstag missar nån gång, Men blir det 5 gånger på en sommar blir man less!
Skrivet 15 aug 2010 10:20 sopi (Ej registrerad)
Brommy (Ej registrerad) skrev: R Haraldsson har rätt, men den lösningen är för enkel.
Det skulle dessutom innebära att soffpotatiserna hos polisen fick börja göra rätt för lönen och det kan man inte begära av denna stackars underbemannade och redan överansträngda yrkeskategori.
Nej den enkla lösningen är att markägarna får städa upp i sina egna marker, safta på med rejäla böter om man inte städar upp så försvinner skräpet bums.
Du menar att markägarna ska ta emot andras sopor som inte orkar åka till återviningstationerna och få böta om dom inte städar, tycker du det verkar vettigt.Då kan jag åka till dim tomt och slänga sopor tycker du det verkar vettigt.s
Skrivet 15 aug 2010 14:07 Kommenteraren (Ej registrerad)
Jag håller med, det är inte vettigt att skuldbelägga någon och utkräva straffansvar för något som han inte har någon skuld till.
Sen finns det avfall och avfall. På den extrema sidan finns sånt som radioaktivt avfall, en tankbil som läcker tiotals kubikmeter olja på någons mark, BT Kemi skandalen för en del år sen i Teckomatorp och BP:s misslyckade djuphavsborrning efter olja nyligen. Extrema exempel på nedskräpning visst. Men det är också avfall som någon kan dumpa på annans mark olovandes.
Man måste hjälpas åt att hantera sånt här, att skuldbelägga oskyldiga och utkräva straffansvar för åtgärder av dessa är inte vettigt. Polisen och försäkringsbolagen är instanser för att ge nödvändig hjälp i såna situationer.