OKQ8 gick på pumpen Rimbomacken lurades på 300 000
OKQ8 i Rimbo har förlorat cirka 300 000 kronor på Panaxias konkurs.
– Det känns som att bli rånad utan att veta om det, säger Andreas Sandvik, delägare i bensinstationen.
Relaterat
Den här veckan släpptes listan över de företag som ofrivilligt dragits in i Panaxiahärvan.
Drygt 5 000 butiker i landet har åkt på en ekonomisk smäll i samband med värdetransportföretagets konkurs.
Ett 15-tal företag i Norrtälje kommun är drabbade. Merparten av apoteken i Norrtälje, Rimbo och Hallstavik finns bland dessa. Åhléns, Rustas och Dressmans butiker i Norrtälje samt Distriktstandvården i Hallstavik finns också med på listan.
NT har tidigare berättat att ägaren till Pressbyråns två kiosker i Norrtälje har lurats på dagskassor motsvarande 400 000 kronor.
Andreas Sandvik, som driver OKQ8 i Rimbo i form av franchising, har förlorat något mindre, 300 000 kronor. Det motsvarar närmare två veckors dagskassor.
– Jag vet inte om jag får se pengarna igen. Eventuellt får vi tillbaka en del genom försäkringar, säger Andreas Sandvik.
Bensinkedjan OKQ8 håller på att förhandla fram ett avtal med en ny operatör som ska ta vid när Panaxias konkursbo slutar köra värdetransporter i slutet av månaden. Men Panaxias misstänkta bedrägeri har gjort Andreas Sandvik skeptisk.
– Man vet inte vem man kan lita på i branschen. Det är kanske säkrare att ha pengarna i madrassen.
Skokanonen sko-nades inte heller i härvan. Kedjan har upplevt ett turbulent år: konkurs i maj och nu försvunna dagskassor.
– Ett sådant här år vill vi inte uppleva igen, säger Sofie Nyberg, föreståndare för Norrtäljebutiken som tillsammans med 15 andra Skokanonen-butiker kunde fortsätta verksamheten sedan Scorocco AB köpt delar av konkursboet.
Panaxias skulder till de drygt 5 000 butikerna är totalt 646 miljoner kronor, enligt konkursförvaltaren.

6 m/s






















