Vinfynd i Östersjön
De skulle finna svar på gåtan med den okända cirkeln, men fann vin i stället.
Relaterat
Fakta
s/s Astrid
Byggår: 1872 i England.
Längd: 34 meter.
Bredd: 6,5 meter.
Sänkt: 11 november 1916 av tyska ubåten U22, samma ubåt som sänkte det svenska fraktfartyget Jönköping med den berömda champagnelasten.
Den tolv man starka besättningen överlevde och tog sig i land i Finland.
Fakta: Titan-TV/ Scanpix
I somras var det tänkt att vrakletarna i Ocean X Team skulle hitta svar på mysteriet med den okända cirkeln på Östersjöns botten. Men under expeditionens andra resa fick de tekniska problem och styrde i stället expeditionsfartyget Ancylus mot ett okänt föremål i närheten av den okända cirkeln.
Vrakletarna hade tidigare via bottenscanningar hittat det okända föremålet men inte haft tid att undersöka det närmare.
Dykare dök ner och fann till sin stora förvåning vraket av lustjakten s/s Astrid, på 65-70 meters djup, som på sin resa mellan Stockholm och finska Rauma sänktes av en tysk ubåt den 11 november 1916.
– Att hitta fartyget var en stor överraskning för oss. Vi hade tur den här gången. Det är en lyxbåt som under första världskriget gick över till att transportera gods, säger Dennis Åsberg.
Lasten bestod bland annat av tändstickor och vin. Dykarna tog upp 21 vinflaskor, varav elva var intakta och sju drickbara.
– Jag har aldrig druckit något liknande. Det absolut häftigaste jag upplevt i mitt liv, smaken satt kvar i gommen i ett dygn, säger Dennis Åsberg.
Läs mer i måndagens NT, papperstidningen!

5 m/s






















