Nytt vattencentrum kan ge 150 nya jobb
Norrtälje kan bli ett nationellt centrum för vatten.
Relaterat
Utbildning, forskning, företagande och information i ämnet ska samlas på Campus Roslagen.
– Det här kan bli hur stort som helst, säger projektledaren Amelia Morey Strömberg.
Norrtälje kommun och kommunala bolaget Campus Roslagen backar upp idén som går under namnet Sveriges utvecklingscentrum för vatten. Kommunen betalar även Amelia Morey Strömbergs projekttjänst.
Men tanken är att satsningen, om den blir verklighet, ska drivas med stöd från regionala aktörer inom forskning, näringsliv och samhälle.
Kontakter har redan tagits med KTH, Uppsala universitet, Norrvatten, Hav- och vattenmyndigheten och Naturhistoriska riksmuseet. Lokalt har Roslagens sparbank och riskkapitalbolaget Roslagens affärsänglar anmält intresse.
Initiativtagaren Amelia Morey Strömberg tror stenhårt på idén. Hon har jobbat med vattenfrågor i 30 år, de senaste sex åren som va-utvecklare på Norrtälje kommun.
– Allt handlar om vatten. Men det får inte alls samma uppmärksamhet som klimatfrågan trots att vattnet är det första som påverkas vid klimatförändringar, säger Morey Strömberg.
I dag saknas ett forum där vattennäringar kan samverka och utvecklas, enligt henne. Försöksanläggningar och ett fysiskt arkiv med nedfrusna vattenprover är också bristvaror.
– Målet är att samla allt på Campus Roslagen. Här ska branschfolk och allmänhet även få svar på frågor och information om forskare och resultat via en databas, säger Amelia Morey Strömberg.
En etablering i Norrtälje har många fördelar, anser hon. Här finns ett fungerande campus med studentbostäder, närheten till Östersjön och pågående forskning på Erkenlaboratoriet.
Korta avstånd till högskolor och företag i Stockholm och Uppsala är också ett plus samtidigt som stora delar av Norrtäljes turism och näringsliv är kopplade till vatten, påpekar Morey Strömberg.
Hon har redan satt ett datum, 22 mars 2014, för invigningen av anläggningen. Den dagen firas världsvattendagen för 21:a året.
Men många frågor återstår att lösa, inte minst finansieringen.
I november hålls en konferens med tänkta intressenter. Och efter nyår trappas tempot upp när projektledaren växlar upp från halvtid till heltid.
Satsningen kan ge 150 nya jobb i Norrtälje de närmaste fem åren, spår Amelia Morey Strömberg.
– Sedan kan det växa ytterligare. Det hänger på vilka företag och utbildningar som etablerar sig, säger hon.

4 m/s





















