Få jaktbrott går till åtal
Av tjugo anmälda jaktbrott i Norrtälje kommun de senaste två åren har inget fall gått till åtal.
Relaterat
Under de två senaste åren har det polisanmälts sammanlagt 69 jaktbrott i Stockholms län. Tjugo av brotten har anmälts i Norrtälje kommun. Bara i två fall i Stockholm har det gått att knyta en misstänkt gärningsman till brotten. En av dem åtalades och en av dem fick ett strafföreläggande i form av böter, enligt uppgift från Brottsförebyggande rådet, Brå.
Inte ett enda åtal
Vid Norrtälje tingsrätt har det inte väckts ett enda åtal gällande jaktbrott under 2010 och 2011.
– Det är en bevisbörda i de här fallen som inte är helt enkel att utreda, säger kriminalkommissarie Sven Nilsson vid Norrtäljepolisens utredningsrotel som utreder de flesta jaktbrott som anmäls i Norrtälje kommun.
Slaktplatser av älg
Majoriteten av de anmälda jaktbrotten i Norrtälje handlar om slaktplatser av älg som anträffats i skogen. Ett par anmälningar gäller också fällor och åtelkameror .
– Vi har också anmälningar som gäller älgar som hittats påskjutna under jakten och avlivats. I de fallen är det i stort sett omöjligt att veta vilket jaktlag som skjutit, säger Sven Nilsson som menar att kommunen hittills har varit förskonade från ”regelrätta jaktbrott” som tjuvjakt.
Anmälan om vargtiken
Samtidigt ligger det sedan en vecka tillbaka en anmälan om illegal rovdjursjakt på hans bord gällande vargtiken i Rialareviret som har försvunnit.
– Men det finns inget mer att gå på än rykten och dem vill ingen stå för. Det enda vi har är uppgifter om att man inte hittar spår efter henne längre. Hon var 5-6 år och en normal levnadsålder för en varg är 5-7 år, konstaterar Sven Nilsson.
Den som döms för jaktbrott riskerar böter eller fängelse i upp till ett år. Bedöms brottet som grovt kan straffet bli fängelse i mellan sex månader och fyra år.

5 m/s











