Stergel i nya kläder Väljer Stureplan framför Norrtälje
Hans Stergel har blivit centerpartist igen. Han har gått med i Stureplanscentern i Stockholm. I Norrtälje är partiet inte tillräckligt framåt, tycker han.
När resultatet från höstens val slog igenom i Norrtälje valde Hans Stergel att lämna partiet där han varit medlem i 47 år. Han hade då förlorat kampen om posten som partiets gruppledare i fullmäktige till Berit Jansson och dessutom inte blivit återvald som ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Samtidigt tog han beslutet att sitta kvar i fullmäktige med partibeteckningen oberoende tidigare centerpartist. Han hänvisade till att många kommuninvånare kryssat hans namn i valet.
Nu blåser nya vindar.
– Jag fick en inbjudan av Fredrick Federley och gick naturligtvis med i Stureplanscentern.
– Jag har inte ändrat politisk uppfattning, jag är centerpartist men inte i Norrtälje.
Hans Stergel ser Centern i Norrtälje som en alltför konservativ del av partiet.
– Avdelningen har problem. Ända sedan jag kom hit 2003 har jag upplevt att partiet har svårt att anamma svängningarna i politiken, säger han och tycker å andra sidan att Stureplanscentern ligger väldigt långt framme.
– Stureplanscentern utrycker mer socialliberala värderingar och är vänlig till staden som företeelse. Om partiet ska leva är det viktigt att få väljare också i städerna.
Centerns gruppledare i Norrtälje, Berit Jansson, har inga synpunkter på Stergels beslut att ansluta sig till partiet i Stockholm.
– Det står honom fritt att göra som han vill. Jag skulle kunna göra likadant men det är så långt om man vill åka på mötena, säger hon och påpekar samtidigt att partiets väljarkår i Norrtälje är mer traditionalistisk än i storstaden.
Läs mer i onsdagens tidning
Läs tidningen här (gäller 9/3)

2 m/s












Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 mar 2011 12:03 Bengt N (Ej registrerad)
Skämtar han igen, eller är han allvarlig, det är alltid svårt att veta med den pellejönsen...
Skrivet 8 mar 2011 12:11 Gunnar Kjelldahl (Ej registrerad)
Detta beslut visar bara att Stergels tidigare avhopp var ett i besvikelse förhastat taget sådant. Jag tycker dock att Stergel ska ha kredit för att han återgår till partiet. Alla medlemmar behövs, även Hans Stergel. Hans återgång till partiet ger också fullmäktigeplatsen moralisk legitimitet igen.
Skrivet 8 mar 2011 13:20 Eero N Ih (Ej registrerad)
Hehe....stureplans centern. Vad kommer härnäst? Torneträsk moderaterna? Vänsterpartist militärerna? HBT Kristdemokraterna?
Dom gamla bondepartisterna lär snurra som hobbyfläktar i sina gravar!
Skrivet 8 mar 2011 14:42 Lake (Ej registrerad)
Eero N Ih (Ej registrerad) skrev: Hehe....stureplans centern. Vad kommer härnäst? Torneträsk moderaterna? Vänsterpartist militärerna? HBT Kristdemokraterna?
Dom gamla bondepartisterna lär snurra som hobbyfläktar i sina gravar!
@Eero N Ih
Du får gärna vara raljant, men Stureplanscentern har Sverige överlägset mest besökta avdelningsmöten när de bjuder in intressanta talare på sina möten på olika restauranger runt stureplan.
Senast var Magnus Betner på plats och pratade mycket om frihetliga reformer och häcklade Centerpartiet. Mycket välbesökt och en hel del intresssanta diskussioner efteråt...
Jag skrev några rader om besöket på min blogg:
http://lakonism.blogspot.com/2011/03/magnus-betner-roade-stureplanscentern.html
Jag tror Hans Stergel kommer känna sig hemma där.
Skrivet 8 mar 2011 16:04 KAJ (Ej registrerad)
Jasså, är han åter med i Centern igen. Den här människan saknar all trovärdighet. Att han inte själv inser det och låter sig pensioneras.