Hård vargdebatt drivs av grupp på Facebook
Internet har blivit ett forum för vargdebatten. Våga Vägra Varg i Sverige har nästan tvåtusen medlemmar på Facebook och drivs från Roslagen. Snart tar de steget ut i verkligheten.
Relaterat
Våga Vägra Varg i Sverige har funnits i två och en halv månad. På den tiden har gruppen etablerat sig som en av de största för vargmotståndet i Sverige. Grundaren Gunilla Grönvall är uppväxt i Bergshamra och bor i Åkersberga. Hon administrerar gruppen tillsammans med sin man Peter Grönvall och Claes Bäck som är jaktarrendator på Beateberg. En stark orsak till att hon startade Våga Vägra Varg är att hon inte längre känner sig trygg i Roslagens skogar.
– Mamma och pappa har en tax. Den här hösten har jag inte gått ut med den själv längre. Jag känner mig för osäker.
Hon tror att risken för att möta varg är större i Rialareviret än i reviren i övriga landet.
– Rialareviret är inte tillräckligt stort. Det blir fler möten mellan varg och människa då, säger Gunilla Grönvall.
Hon är själv skeptisk till att vargarna kommit till Riala reviret på egen hand.
– Om samerna inte vill ha varg hur i hela friden har de då vandrat hela vägen från Finland till Riala? Jag är övertygad om att det sker saker i skogen som vargen inte sköter själva.
Hennes egen vilja att ha information i vargfrågan var en orsak till att sidan startade.
– Länsstyrelsen kunde informera mycket mer än de gör om vargarna. Folk vill veta och det finns en efterfrågan. På gruppen lägger jag ut länkar till artiklar och material som ger information istället.
Våga Vägra Varg är långt ifrån ensamma om att använda internet som kanal att nå liktänkande. Bara på Facebook finns en uppsjö av grupper som är för eller mot vargens existens i svenska skogar. På många av dem är debatten mellan vargförespråkare och motståndare nästan hatisk och personangrepp tillhör vardagen.
– Jag tror att en del av förklaringen till att vår grupp växer så fort är att vi försöker hålla en seriös nivå.
Gruppens medlemmar verkar inte bara på nätet. De jobbar på att sprida sina tankar om vargen bland annat genom att skriva insändare i tidningar runt om i landet, inlägg i webbkommentarer på olika tidningars hemsidor, skriva flygblad och prata med politiker.
– En av våra medlemmar har haft kontakt med kommunalrådet i Norrtälje. Han fick vår analys om vad närvaron av vargen leder till i Rialaområdet. Om man hårdrar det kommer det att bli omöjligt att ha hästar där och fastighetspriserna kommer att sjunka.
Efter jul är tanken att Våga Vägra Varg ska ta steget från webben ut i verkligheten. Första steget är att starta en lokal förening för medlemmar i bland annat Norrtälje kommun, Österåkers kommun och Vallentuna kommun.
– Det är viktigt att vi har en gemensam agenda och det ska vi prata ihop oss om. Jag tror att vårt högsta önskemål blir att flytta vargen, sen får vi se vad det kan bli för delmål.

2 m/s












Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 dec 2010 07:27 Rospigg (Ej registrerad)
Grattis! Idag spårade det ur redan på första kommentaren.
Varför är det så evinnerligt svårt att hålla en sakfråga vid liv och en debatt seriös?
Skrivet 16 dec 2010 07:32 Stövarjägaren (Ej registrerad)
Gunilla Grönvall hade inget emot vargar så länge de höll sig i Värmland eller Dalarna. Nu vill hon flytta problemen och vargarna som hon har på sin egen mark till någon annan plats i Sverige.
Andra jägare skall få ta vargeländet tycker hon.
Inte på min bakgård!
Kan man bli mer egoistisk i sitt agerande?
Skrivet 16 dec 2010 07:45 Rospigg (Ej registrerad)
Har stövarjägaren frågat om hon hade något mot varg innan de kom till Riala? Eller är det egen slutsats?
Skrivet 16 dec 2010 07:48 Stövarjägaren (Ej registrerad)
En fråga till Gunilla Grönvall.
Vart skall du flytta vargarna i från Riala?
Vem eller vilka tycker Du skall få dem på sin jaktmark i stället?
Saknar du empati och inlevelseförmåga för eller med andra människor?
Vart tänker Du dumpa dina vargproblem?
Skrivet 16 dec 2010 07:49 Robert Eriksson (Ej registrerad)
Så fort det är folk mot varg kallas det hård och ibland osakligt det finns inga bevis osv .
det är konstigt att inte i love varg sidan behöver ha samma fakta
vi som har haft varg runt hus knuten i många år tycker att det är bra att dom närmar sig stockholm , det är ju där dom flesta bor som tycker att dom är fina.
stå på dig Gunilla!!
Skrivet 16 dec 2010 08:13 Grannen... (Ej registrerad)
Förstår inte varför det alltid skalll vara personangrepp. Varför kan man inte istället hjälpas åt att få en rimlig nivå, på huruvida vi skall ha varg eller inte. Själv har jag inte varg inpå knuten där jag bor, men det är en tidsfråga. Fast jag gillar inte varg i Värmland, Dalarna osv heller!
Min fråga är varför man lägger så ofantligt mycket pengar på något som Faktiskt inte är utrotningshotat. Sen lägger ännu mer pengar på att utrota mårdhunden, pga dvärgbandmask och rabies. Men man har ju även funnit dvärgbandmask hos vargen?! Så är det inte så att vi skall börja utrota dvärgbandmasken?! Då duger det inte att "plantera" in varg i tätbebyggda områden, oavsett del i Sverige. Vi har en gång arbetat för att bevara fjällräven, som definitivt varit utrotningshotad. Vad händer med den om vargen ökar i ännu större antal? Den röda fjällkon börjar avta i antal pga att det inte finns möjlighet att bevaka djuren på frigång?! Vår kultur är Också hotad! Inte bara Du, jag och våra hundar!
Skrivet 16 dec 2010 08:13 Naturare (Ej registrerad)
Så synd att det finns en så stor okunskap i roslagen om vargen! Jag bor själv i skogen, i just roslagen, och jag vet att en varg är fullt kapabel att döda en människa, men en varg har ingen anledning att hoppa på människor! Vi är för dem rätt vidriga.
Ha en förståelse för den biologiska mångfalden, vargar vandra, och de kan vandra LÅNGT! Bara att acceptera att de kommit hit och göra det bästa av situationen. Jag tror att människan gör sig ännu mer dum genom att gå in och flytta och ändra, utifrån vad som är "bäst" för oss.
Skrivet 16 dec 2010 08:22 Rospigg (Ej registrerad)
Har stövarjägaren frågat om hon hade något mot varg innan de kom till Riala? Eller är det egen slutsats?
Skrivet 16 dec 2010 08:36 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
För att hålla oss till sakfrågan och från personangrepp så kan jag berätta att jag är emot att varg ställer till elände vare sig det är i Värmland, Roslagen eller Kuala Lumpur.
Av naturliga skäl engagerar jag mig givetvis främst i min egen hembygd och hoppas det finns eldsjälar på andra platser i landet som driver samma fråga för att komma till ngn klok lösning på galenskaperna.
Att drabbas av andras beslut tagna över huvudet på de som drabbas är inget jag kan tolerera och inte agera emot.
Bristen på information till boende i området är ett stort bekymmer och folk blir rent ut sagt förbannade över att inte kunna leva i trygghet på sina promenader, ridturer och att ha tamdjur i området.
Det är för trångt i Rialareviret varför också möten mellan varg, människa och tamdjur blir onödigt många.
Jag är av åsikten att man kan hägna in vargen på lämpligt område i lämpligt antal så kan forskarna med långt mindre kapital bedriva vansinnet att förädla generna på en icke utrotningshotad ulv.
Skrivet 16 dec 2010 08:38 djurvän (Ej registrerad)
Till Naturare,jag håller med dig...jag har mött en men den bara tittade o stack..djurvän
Skrivet 16 dec 2010 08:39 Stövarjägaren (Ej registrerad)
Gunilla Grönvalls förslag att flytta vargarna i Rialareviret är den dummaste åtgärd jag någonsin sett förslag på. Att flytta vargar och vargproblemen till någon annan plats och låta andra människor få ta problemen med vargeländet är otroligt dumt.
Tänk! om alla som lever och verkar i ett vargrevir ska lösa sina vargproblem på samma sätt.
Flytta vargarna till annan plats och dumpa problemen på andra människor.
Då blir det mycket flyttande av vargar!
Eller har människor i Rialareviret större värde för Gunilla än andra människor i Sverige?
Och Rospiggen, Gunilla Grönvall kan svara själv, tycker jag.
Skrivet 16 dec 2010 08:40 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Att ens diskutera att plantera ut vargvalpar för miljontals kronor då de räknar med att endast ett fåtal överlever denna cirkus är rena rama Monopolet-dvs en lek med pengar. Pengar som våra gamla och barn gladeligen skulle ta emot för sina verksamheter istället!
Att förädla gener med förevändning att det råder inavel och att en varg som finns i tiotusentals lite längre österut anses utrotad är i mina ögon rena rama galenskapen!
Skrivet 16 dec 2010 08:42 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Jag vet inte om man väljer att inte läsa andra inlägg innan man skriver kommentarer men jag upprepar:
"Jag är av åsikten att man kan hägna in vargen på lämpligt område i lämpligt antal så kan forskarna med långt mindre kapital bedriva vansinnet att förädla generna på en icke utrotningshotad ulv."
Och visst kan jag svara själv:-) Är inte känd för att inte stå för mina åsikter:-)
Skrivet 16 dec 2010 08:50 Karlstad (Ej registrerad)
Varg i hägn...det finns varg över hela jorden som det går bra att forska på...
Man kan ju "hoppas och tro" på att mårdhundarna lyckas sprida sina sjukdomar till iaf varg, vore ju fint för Roslagen att ha "första" vargen i Sverige med rabies...
Våra förfäder lyckades fåtill en fin fauna med bra vilt att jaga, låt oss följa den banan...
Skrivet 16 dec 2010 08:52 Stövarjägaren (Ej registrerad)
Gunilla, okej men se då till att detta varghägn finns tillgängligt innan du börjar arbeta för en flytt av vargarna i Rialareviret.
Lycka till!
Skrivet 16 dec 2010 08:53 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Våra förfäder gjorde många kloka saker som vi uppenbarligen är urusla på att förvalta. Mårdhunden är ett annat problem men det har man tydligen koll på eftersom man inte har några bekymmer med att skjuta på alla man hittar på väg in i landet. Varför ska en del rovdjur förädlas och andra utrotas? Får inte ihop det riktigt. Kanske vi ska värna om kloakråttan, fästingen, kackerlackan och vägglusen också.
Någon som vill starta "Rädda vägglusens framtid i Sverige"-den tillhör väl också den biologiska mångfalden?
Skrivet 16 dec 2010 08:54 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Tack Stövarjägaren. Trevligt med hejarop!
Skrivet 16 dec 2010 09:14 Quirinus (Ej registrerad)
Nu vill jag inte påstå att denna kvinna är vargkramare,detta är bara ett ett exempel hur mycket en helt vanlig stockholmare är insatt hur livet är utanför centralstation i 08 området!
Ska faktist dessa få va med och avgöra om det ska finnas varg i den svenska landsbygden eller inte?
http://www.aftonbladet.se/webbtv/sport/trav/article8277611.ab
Skrivet 16 dec 2010 09:20 Calle Seleborg (Ej registrerad)
Vill du vara min ciceron Glesbygdsbo. Jag bor i norra Klarälvdalen. Det vore så trevligt att beskåda de besättningar med mjölkkor som enligt dig finns häruppe. För att inte tala om alla fårbesättningar som håller vårt landskap öppet. Jag har en uppsättning HighLand Cattle i min närhet. Men istället för att beta i skogen och berika naturen trängs de på ett gärde och trampar i ensilagebalar året om.
Skrivet 16 dec 2010 09:31 Hitchcock (Ej registrerad)
Finns det statistik på hur många boskapsdjur som dödas/skadas av vargen per år i detta område?
Skrivet 16 dec 2010 10:28 Roland Larsson (Ej registrerad)
Tänker på vad min numera bortgångne svåger i Kittelfjäll, Erik Klementsson same och levnadskonstnär, sade när frågan kom upp i mitten på 60-talet. Skjut, gräv ned och håll käften. Då trodde jag att det var ett hemlagat valspråk men senare har jag förstått att så har rovdjursfrågan hanterats i alla tider. Om det är rätt eller fel vete tusan. Numera bor ju en majoritet av jordens befolkning i städer där man inte upplever rovdjuren som konkurrenter i födosöket. Jag tror att Stadsbefolkningen vinner........
Skrivet 16 dec 2010 10:35 TE (Ej registrerad)
För att om möjligt återföra denna diskussion till en saklig nivå skulle jag vilja fråga Gunilla Grönvall vilken information från Länsstyrelsen som hon saknar.
Skrivet 16 dec 2010 10:35 Classe Bäck (Ej registrerad)
I Roslagen räknar fastighetsmäklarna med att jakten är värd minst 10% av fastighetsvärdet på jordbruksfastigheter. Går det inte att jaga så är det värdet borta. Vad händer med fastighetsvärdet rent generellt? Vem vill starta upp en hästgård eller skaffa får när vargar finns i området? Vem vill att sina barn ska vara rädda för att leka i skogen? Vilka svamp- och bärplockare med medföljande sällskapshundar vill möta närgångna vargar? Livskvaliteten har drastiskt försämrats sedan vi blev ett vargrevir. Betänk också att detta är bara början, snart ska nuvarande valpkull vandra ut och etablera nya revir…… Forskarna är övertygade om att det blir västerut, alltså Vallentuna Kommun, där det finns mest hästar i Sverige! Det gapas mycket om biologisk mångfald men varför får då inga vargar finnas i våra stora nationalparker, där om något ska väl mångfalden få blomma. Nej kära rospiggar vi är alla grundlurade av inflytelserika balkongbiologer som befinner sig långt ifrån den krassa verkligheten.
Skrivet 16 dec 2010 11:04 Think outside the box (Ej registrerad)
Varför inte ta tillvara på den intäktsmöjlighet som faktiskt vargen kan innebära? Handlar bara om att rikta sig till en annan målgrupp än de som bara vill jaga - vargsafari kanske kan vara en affärsidé även i Riala?
Skrivet 16 dec 2010 11:06 Ramu (Ej registrerad)
Vansinne! Vargen har i urtider levt fritt och som dom vill i våra skogar. Långt innan vi ens kom på att vargen fanns. Varför ska man driva bort de fantastiska djuren som människan är så rädd för? Vargen i sig är mer rädd för oss än vi för dom. Precis som alla andra djur måste man visa vem det är som bestämmer. Men det gör man då garanterat inte genom att driva dom bort från dom skogar dom lever i eller från landet. Prova att se det från omvänd syn...att vargen var trötta på oss människor och ville driva bort oss. Hur skulle vi känna oss? Skulle vi godkänna det? Antagligen är svaret Nej. Det är fel att se vargen som ett specifikt farligt djur, alla djur kan bli farliga men vi driver inte ut dom utan bara vargen. Vargen gör precis som alla andra djur, äter sover, skaffar familj mm. Vad skiljer den sig från alla andra individer?? INGET ALLS!! Låt den stackars vargen vara.
Skrivet 16 dec 2010 11:14 Kommenteraren (Ej registrerad)
Roland Larsson (Ej registrerad) skrev: Tänker på vad min numera bortgångne svåger i Kittelfjäll, Erik Klementsson same och levnadskonstnär, sade när frågan kom upp i mitten på 60-talet. Skjut, gräv ned och håll käften. Då trodde jag att det var ett hemlagat valspråk men senare har jag förstått att så har rovdjursfrågan hanterats i alla tider. Om det är rätt eller fel vete tusan. Numera bor ju en majoritet av jordens befolkning i städer där man inte upplever rovdjuren som konkurrenter i födosöket. Jag tror att Stadsbefolkningen vinner........
Det är en vettig slutsats.
Att människan ska hålla på och tränga ut allt annat liv är inte rimligt i längden och det är det som projekten om att bevara och värna mångfalden i naturen handlar om så att det går att vända.
Stigande markpriser etc är en indikation på att människan ställer anspråk på att ta ytterligare markareal i anspråk, den tendensen är växande.
Det som saken egentligen handlar om är att begränsa människans utbredning och anspråk på något sätt, barnbegränsning, födelsekontroll och liknande är några av de verktyg som används redan idag för att få kontroll över den här tillväxten - det här är ett långsiktigt makroperspektiv för överlevnad och det går inte ihop med anspråken på ytterligare utbredning på bekostnad av övrigt liv på jorden.
Att agitera mot detta är kortsiktigt och man förstår inte eller vill inte förstå konsekvenserna. På vems bekostnad skall fortsatt tillväxt ske när vi når vägs ände? Vad ska vi äta då?
Det handlar om att hitta en balans!
Skrivet 16 dec 2010 11:21 Björn Smittsarve (Ej registrerad)
Det vargen medför och det Länsstyrelserna inte informerar befolkningen om på ett rättfärdigt sätt, är det som händer när vargen har etablerat sig ordentligt, nämligen http://www.ktuu.com/news/ktuu-residents-take-wolves-on-their-120910,0,556638.story
Att jakten upphör, för 300 000 jägare och ännu fler anhöriga, utgör endast 10 procent av de olägenheter som vargen medför i den svenska naturen. Allt boende, leverne och aktivitet på landsbygden påverkas. Hundsportutövning, hästsportutövning, hållande av huskatt, fågeluppfödning, tamboskapshållning, husdjur till barnen, barn som leker i skog och trädgård eller går till och från skolbussen, eftersök på trafikskadat vilt, listan sträcker sig hur långt som helst.
Beslutet att återinplantera vargen i den svenska naturen, har skett av myndigheter och privata särintressen och med felaktig och bristfällig information till medborgarna. Här finns konkret information som jag uppmanar alla att läsa. http://www.locomail.com/vargen/wolf.pdf
Skrivet 16 dec 2010 11:27 Kommenteraren (Ej registrerad)
I och för sig så skulle man kunna balansera den här artikeln med en liknande artikel om en annan Facebook grupp, "Låt vargen leva - UPPROP för vargarna", med en bit över 12.000 medlemmar.
Det är vad jag förstått en motvikt till Gunilla Grönvalls initiativ.
Skrivet 16 dec 2010 11:42 roslags flickan (Ej registrerad)
äntligen skrivs de om personer som vill ha bort vargen! underbart NT!!! alla får tycka va de vill.. och jag tycker vargarna ska bort bort bort !!!!!!!!!! de finns inget bra med dessa djur!
Skrivet 16 dec 2010 12:03 Classe Bäck (Ej registrerad)
Think outside the box (Ej registrerad) skrev: Varför inte ta tillvara på den intäktsmöjlighet som faktiskt vargen kan innebära? Handlar bara om att rikta sig till en annan målgrupp än de som bara vill jaga - vargsafari kanske kan vara en affärsidé även i Riala?
Ska vi förvandla Roslagen till ett zoo? Hur skulle en vargsafari gå till? Ska vargarna matas? Intäkterna av det du skriver skulle bli noll då dessa djur inte får störas. De som ser vargar är bofasta samt de som vistas mycket i skogen typ jägare. Tror du på fullaste allvar att ditt förslag skulle kunna uppväga alla intäktsbortfall som vargetableringen innebär? Think Inside!
Skrivet 16 dec 2010 12:07 Tommy (Ej registrerad)
Det finns saker att lära i båda lägren tycker jag.
Jag har ingenting emot vargen som djur / men att inte se de problem som faktiskt skapas när man planterar in dessa djur i ett område med mycket människor . Många har valt att köpa hus för att man vill vara nära naturen och har olika intressen som häst, hund, plocka bär och svamp mm.
Vad händer efter den första attacken på en ridande 15åring i skogen? eller när familjen anderssons hund på villagatan 1 ligger uppsliten på entretrappen?
Vems problem är det då?
Tätorten utökas för varje år, rovdjur som lever tätt inpå människan tappar förr eller senare sin naturliga instinkt att hålla sej undan då maten är lätt att hitta kring oss.
Visst låt vargen leva ,, lätt att säga när man inte själv påverkas när man ska ut och gå med hunden / eller man kanske får skylla sig själv för att man bosätter sig i utkanten på storstaden?
Jag tycker man har rätt att känna sig trygg där man bor oavsett om det är hot från människor eller rovdjur
Skrivet 16 dec 2010 12:10 clementin (Ej registrerad)
Värdet på marken sjunker om inte jakt kan bedrivas? Om inte viltet jagades av människor skulle ju vargen inte behöva ta tamboskap....att inte vilja ha varg tyder ju bara på inskränkta tankebanor och att den egna ekonomiska vinningen går före allt o alla. Det största hotet är ju inte djuren utan vi själva. Den siste idioten är inte född ännu.
Skrivet 16 dec 2010 12:11 trött (Ej registrerad)
Detta är inget vargproblem utan ett människoproblem... sluta gnäll o lär dig leva med vargen... naturen är alla djurens hem inte våra vi bor i hus... och ni som gnäller på att vargen tar ett av era djur... är inte det naturens gång djur äter djur människor äter djur (ingen äter människan undra varför)
väx upp eller flytta där i från....
Skrivet 16 dec 2010 12:28 Våga vägra vargvägrare (Ej registrerad)
Våga vägra vargvägrare... Är det samma typ av människor som inte vill ha främlingar eller flyktignbarn till sina kommuner? "gärna någon annanstans men inte hos oss"
Skrivet 16 dec 2010 12:30 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Tack Stövarjägaren. Trevligt med hejarop!
Skrivet 16 dec 2010 12:32 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Think outside the box (Ej registrerad) skrev: Varför inte ta tillvara på den intäktsmöjlighet som faktiskt vargen kan innebära? Handlar bara om att rikta sig till en annan målgrupp än de som bara vill jaga - vargsafari kanske kan vara en affärsidé även i Riala?
Herre gud?! Ja det kan ju hela befolkningen i glesbygden leva av och känna sig trygga med?
Hujedamej!
Skrivet 16 dec 2010 12:36 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
trött (Ej registrerad) skrev: Detta är inget vargproblem utan ett människoproblem... sluta gnäll o lär dig leva med vargen... naturen är alla djurens hem inte våra vi bor i hus... och ni som gnäller på att vargen tar ett av era djur... är inte det naturens gång djur äter djur människor äter djur (ingen äter människan undra varför)
väx upp eller flytta där i från....
Ja även de trötta har ju rätt att tycka vad de vill.:-)
Skrivet 16 dec 2010 12:37 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
Våga vägra vargvägrare (Ej registrerad) skrev: Våga vägra vargvägrare... Är det samma typ av människor som inte vill ha främlingar eller flyktignbarn till sina kommuner? "gärna någon annanstans men inte hos oss"
Det tror jag inte att jag kunde läsa en enda rad om i artikeln? Hur var det nu med den sakliga debatten?
Svårt att hålla tråden och sakfrågan?
Skrivet 16 dec 2010 12:40 Torparn (Ej registrerad)
När vargen var vanlig på Sveriges landsbygd fanns mycket få människor där. När befolkningsexplosionen inträffade under 1800-talet och början av 1900-talet togs betydligt mer mark i bruk för att kunna försörja befolkningen och för att bedriva skogsbruk. Innan dess hölls den del av markerna, som var brukad jord, i stort sett fria från rovdjur. Nödvändigt ansågs det eftersom det alltid inträffar kollisioner med rovdjur där människor på ett eller annat sätt brukar jord och har någon form av djurhållning. Skillnaden idag är att i stort sett all mark i Sverige är brukad jord. Det bedrivs jordbruk, skogsbruk, extensivt jordbruk och rekreationsverksamhet. Extensivt jordbruk är bland annat sådant som älg, rådjur och numer också vildsvin. Den som tror att detta är försumbart ur försörjningssynpunkt tar fel. Förra året levererade skogens vilt ca 15 miljoner kg kött vilket motsvarar 12% av vår nötköttsproduktion, är 3 ggr större än fårköttsproduktionen och 10 ggr större än prod av renkött.
Skrivet 16 dec 2010 12:51 Torparn (Ej registrerad)
Fortsättning
En varg eller ett vargpar dödar mellan 100 till 150 älgar per år eller om den lever på rådjur lär det gå åt ca det dubbla. Med 500 till 1000 vargar i Sverige har vi i stort sett förlorat jaktbara viltstammar. Man bör också hålla i minnet att var är ett svårjagat byte till och med från helikopter. De är läraktiga och lär sig att krypa undan. Kommer vi upp i en stor vargstam i Sverige kommer både jordbruk, friluftsliv, bärplockning och jakt att bli kraftigt decimerade. När vi då så småningom kommer på att att vi vill minska vargstammen finns inte längre några jägare kvar och det kommer att bli ett drygt och kostsamt jobb för staten att få bort vargen från bebodda trakter. Där har den inte levt historiskt och hör inte hemma där nu heller. Den behöver betyligt större fria ytor än vad Sverige kan erbjuda. Läs mer i boken "Från torparkultur till miljardindustri".
Skrivet 16 dec 2010 12:59 Pelle (Ej registrerad)
Hur skall vi göra för att bevara våra gamla nationalraser drever och stövare. Jakthundar i dessa raser har minskat radikalt de senaste 10 åren? Hur ska vi bevara deras gener när de inte kan användas till det de avlas fram till och ingen vill ha dem?
Ska man få bidrag från staten för att bevara dessa raser precis som man får för fjällkor? Eller ska vi acceptera att dessa hundraser numera är värdelösa i vargland och snart kommer vara färre än vargarna?
Skrivet 16 dec 2010 13:03 Gunilla Grönvall (Ej registrerad)
En stor trut förråder ofta en tom hjärna:-)
Skrivet 16 dec 2010 13:22 Classe Bäck (Ej registrerad)
I Roslagen räknar fastighetsmäklarna med att jakten är värd minst 10% av fastighetsvärdet på jordbruksfastigheter. Går det inte att jaga så är det värdet borta. Vad händer med fastighetsvärdet rent generellt? Vem vill starta upp en hästgård eller skaffa får när vargar finns i området? Vem vill att sina barn ska vara rädda för att leka i skogen? Vilka svamp- och bärplockare med medföljande sällskapshundar vill möta närgångna vargar? Livskvaliteten har drastiskt försämrats sedan vi blev ett vargrevir. Betänk också att detta är bara början, snart ska nuvarande valpkull vandra ut och etablera nya revir…… Forskarna är övertygade om att det blir västerut, alltså Vallentuna Kommun, där det finns mest hästar i Sverige! Det gapas mycket om biologisk mångfald men varför får då inga vargar finnas i våra stora nationalparker, där om något ska väl mångfalden få blomma. Nej kära rospiggar vi är alla grundlurade av inflytelserika balkongbiologer som befinner sig långt ifrån den krassa verkligheten.
Skrivet 16 dec 2010 13:23 Still thinking outside the box (Ej registrerad)
Jag tycker det är mycket intressant att vi blir så upprörda över vargen, ett av våra inhemska rovdjur som vi borde vara stolta över istället.
Om nu alla jägare är sådana naturmänniskor borde de istället beundra vargen såsom indianerna.
Hävdar ialla fall att det finns fördelar - trafikskadade och skadeskjutet vilt kan få ett naturligt eftersök. Har jag fel idet? Eller är det pengar i det också?
Jag skulle bli glad om vargen etablerar sig i mina skogar och ser det som en självklarhet att ha hund kopplad och inte låta den göra intrång på vargrevir. Ibland måste vi anpassa oss efter naturen för en gångs skull.
Bilar och människor (med eller utan gevär) är en större fara än vargen!
Skrivet 16 dec 2010 13:31 Quirinus (Ej registrerad)
Här tycker jag ni som inte är instatta i vargfrågan ska titta,lyssna på musiken och läs texten och se på bilderna.
Är det faktist meningen att Vargen som våra fäder kämpade med att få bort,faktist ska få alla som håller på med traditioner så som löshundsjakt och fäbobruk att sluta med en gammal tradition?
Kan inte ni statsbor tänka så långt att eran mat kommer just från landsbyggden?
Nä hörni ni,ta er tid att titta på detta som tar ca 20 minuter
http://xn--rbergetsfbod-ocbf.hemsida24.se/
Skrivet 16 dec 2010 13:39 Kommenteraren (Ej registrerad)
Man kan kanske påminna om att sakläget i den här debatten för tillfället är följande (citat ur artikeln):
"Efter jul är tanken att Våga Vägra Varg ska ta steget från webben ut i verkligheten."
Dvs för närvarande finns inget verklighetsunderlag helt enkelt, det är en pseudodebatt.
Skrivet 16 dec 2010 13:46 Sir maggot (Ej registrerad)
Classe Bäck, vad ska man göra då?
Med vargarna?
Vad anser du att man skall göra med vargarna i Rialareviret?
Vad anser du att man skall göra med alla andra vargar i Sverige?
Skrivet 16 dec 2010 13:50 Anne (Ej registrerad)
Still thinking outside the box (Ej registrerad) skrev: Jag tycker det är mycket intressant att vi blir så upprörda över vargen, ett av våra inhemska rovdjur som vi borde vara stolta över istället.
Om nu alla jägare är sådana naturmänniskor borde de istället beundra vargen såsom indianerna.
Hävdar ialla fall att det finns fördelar - trafikskadade och skadeskjutet vilt kan få ett naturligt eftersök. Har jag fel idet? Eller är det pengar i det också?
Jag skulle bli glad om vargen etablerar sig i mina skogar och ser det som en självklarhet att ha hund kopplad och inte låta den göra intrång på vargrevir. Ibland måste vi anpassa oss efter naturen för en gångs skull.
Bilar och människor (med eller utan gevär) är en större fara än vargen!
Helt jäkla rätt , Äntligen. Så ser jag på det också
Skrivet 16 dec 2010 13:59 våga vägra varg i Sverige! en medlem (Ej registrerad)
tror fakriskt också att vargarna inte helt och hållet går själva hit alla gånger. Jusst här jag bor finns det inte många vargar men det pratas om det hela tiden! och varför ska vi ha vildavargar i Sverige?
tror det bara blir ökad tjuvjakt då!
Finns det ingen som jobbar i skogen? te.x. skördare, flismaskin eller något annat?
om det finns utsläppta vargar kommer de kanske till maskinerna för att de är vana vi att de får mat på de sättet?
har hört talas om detta sättet både i södra och norra delen av Sverige!
men det är bara en tanke varför de kommer till de dånande ljudet!
sätt vargen i hängn om vi ska ha den i sverige!
"lägg en komentar om ni har varit med om att vargarna kommer när ni är i skogen med era maskiner eller om ni har hört talas om det!"
Skrivet 16 dec 2010 14:04 Classe Bäck (Ej registrerad)
I Roslagen räknar fastighetsmäklarna med att jakten är värd minst 10% av fastighetsvärdet på jordbruksfastigheter. Går det inte att jaga så är det värdet borta. Vad händer med fastighetsvärdet rent generellt? Vem vill starta upp en hästgård eller skaffa får när vargar finns i området? Vem vill att sina barn ska vara rädda för att leka i skogen? Vilka svamp- och bärplockare med medföljande sällskapshundar vill möta närgångna vargar? Livskvaliteten har drastiskt försämrats sedan vi blev ett vargrevir. Betänk också att detta är bara början, snart ska nuvarande valpkull vandra ut och etablera nya revir…… Forskarna är övertygade om att det blir västerut, alltså Vallentuna Kommun, där det finns mest hästar i Sverige! Det gapas mycket om biologisk mångfald men varför får då inga vargar finnas i våra stora nationalparker, där om något ska väl mångfalden få blomma. Nej kära rospiggar vi är alla grundlurade av inflytelserika balkongbiologer som befinner sig långt ifrån den krassa verkligheten.